Cink za zdravlje muškaraca

Ako često jedete procesiranu hranu, onda sigurno ne dobivate dovoljno cinka, jer procesirana hrana sadrži malo cinka i aditive koji uzrokuju iscrpljivanje cinka u tijelu.
Cink možemo naći u hrani kao što je nemasna govedina, riba, orašasti plodovi, perad, žitarice, voće poput banana i avokada, povrće kao što je karfiol, krastavci, slatki krompir, špinat i nemasni mliječni proizvodi. Male količine ovog elementa su dovoljne za ljudsko zdravlje. Cink se koristi u liječenju raznih zdravstvenih problema. Koristi se za liječenje usporavanja rasta kod djece, akutne dijareje i sporog zacjeljivanje rana. Pomaže kod jačanja imunološkog sistema, te pruža olakšanje kod uobičajene prehlade i rekurentne infekcije uha. Pomaže i kod sprječavanja respiratornih infekcija u donjem dijelu pluća.
Cink se prvenstveno koristi za liječenje seksualnih zdravstvenih problema kao što su benigna hiperplazija prostate, erektilna disfunkcija i muška neplodnost.
Cink povećava proizvodnju testosterona koja pomaže povećati muški libido, pokretljivost i broj spermija. Nedostatak cinka uzrokuje pad razine testosterona pogotovo kod starijih muškaraca. Prehrana treba sadržavati dovoljne količine ovog elementa u tragovima. Proteini sadrže velike količine ovog minerala, a crveno meso je dobar izvor cinka. Vegetarijanci mogu apsorbirati cink iz hrane kao što su sjemenke suncokreta, sjemenke bundeve, orasi, grah, sjemenke susama, pšenične klice. Muškarci trebaju oko 11mg cinka dnevno.