Zasladite se pametno


Gricnuti štogod slatko tokom dana može nam uljepšati dan. No, napadi želje za slatkim jedino vode nakupljanju kilograma i nezdravoj prehrani. Zbog čega neki od nas jednostavno ne mogu obuzdati želju za slatkim? Naučnici tvrde da su za sve krivi geni.

Prekomjeran unos slatkog negativno utječe na naš organizam i kilograme, a šteti i našem zdravlju. No, dok se neki od nas itekako dobro kontroliraju, drugi jednostavno u naletu bez ikakve kontrole progutaju pola čokoladne torte. Američki naučnici tvrde kako su za sve krivi geni. Unosom hrane dolazi do lučenja dopamina, zbog čega se osjećamo bolje i sretnije. A taj lijep osjećaj želimo ponoviti. Naučnici iz Istraživačkog instituta Oregon su otkrili da tzv. DRD2 gen, koji je ujedno kriv i za stvaranje ovisnosti o alkoholu, igra ključnu ulogu i kad je konzumacija šećera u pitanju. On ujedno određuje jačinu doživljavanja osjećaja sreće i stvara nekontroliranu želju za slatkim. Naučnici su otkrili da mnogi tinejdžeri, koji su ovisni o slatkom, imaju manje receptore za dopamin, dok njihovi manje ovisni i mršaviji vršnjaci imaju veće.

Također su doznali da je njima potrebna veća količina šećera kako bi stvorili isti osjećaj sreće. Naučnici imaju i utješnu riječ. Naglašavaju kako geni nisu jednosmjerna ulica i da ipak možemo kontrolirati svoje napade prejedanja. "Tajna zdravlja ne leži, kao i kod drugih bolesti, toliko u genima, koliko u njihovoj regulaciji", naglašavaju stručnjaci. To znači da je možda teško kontrolirati napad gladi i želju za slatkim, ali na vama je što ćete odabrati kao slatki međuobrok. Dan započnite bogatim i zdravim doručkom, a između glavnih jela i međuobroka držite pauzu od dva do tri sata. Tri sata prije odlaska u krevet zabranjeno je grickanje. Proteini u vašoj prehrani trebaju igrati važnu ulogu. Svom organizmu osigurajte potreban dnevni san i pronađite način kroz koji ćete kanalizirati stres.