Koje se namirnice lako kvare?
Poznato je da nepravilno čuvanje i priprema namirnica, posebno ribe, mlijeka, jaja, mesa i mliječnih proizvoda, na visokim temperaturama može da izazove ozbiljna zapaljenja želuca i crijeva. Postoje brojni razlozi zbog kojih dolazi do poremećaja u radu crijeva i da upornu dijareju, mučnine, grčeve i bolove u stomaku najčešće izazivaju različiti mikroorganizmi.
Gdje nema higijene, tu caruju bakterije
Mikrobi se najlakše i najbrže razmnožavaju u termički nedovoljno obrađenim namirnicama, neopranom voću i povrću, a naročito u kolačima s kremom.Bakterije se kriju i u nepasterizovanim mliječnim proizvodima koji se ne čuvaju u frižideru. Probavne tegobe, međutim, može da izazove i zagađena voda iz bunara. U slučaju blažih crijevnih infekcija, ukoliko dijareja ne traje duže od jednog dana, ne bi trebalo da uzimate nikakve lijekove. Dovoljno će biti da se odmarate, unosite što više tečnosti, jedete slanu supu i lako varljive namirnice. Strugana jabuka, kuhana riža i probiotici, koji mogu da se kupe u svakoj apoteci, pomažu regulaciju crijevne flore. Salmonela može da prouzrokuje najviše komplikacija, pa uobičajene tegobe, poput mučnine, grčeva, dijareje, često prati i visoka temperatura. U tom slučaju obavezno treba da potražite pomoć lekara.
Slušajte savjete doktora
Iako su crijevne zaraze česte u ljetnjim mjesecima, ipak mogu da se izbjegnu relativno lako. Važno je da se pridržavate osnovnih pravila o kupovini, čuvanju i pripremanju hrane na ljetnjim temperaturama.
Perite ruke - Perite ruke prije i tokom pripreme obroka. Pojačana higijena je neophodna jer mikroorganizmi koji se nalaze na rukama, na krpama za brisanje i daskama za sječenje lako mogu da se prenesu na hranu i tako izazovu zarazu.
Kuhajte hranu temeljno - posebno meso, divljač, jaja i morske plodove. Supe i čorbe kuhajte na temperaturi od 70 stepeni i nikada više puta nemojte podgrijavati istu hranu.
Testirajte meso - Prije upotrebe testirajte svježinu mesa tako što ćete mu provjeriti miris i boju. Svježe meso miriše prijatno, dok ono sumnjivog kvaliteta ima kiselkast miris. Uvjerite se da su sokovi iz termički obrađenog mesa i divljači bistri, nikako ružičaste boje.
Samo svježe namirnice - Birajte svježe namirnice, kao i one koje mogu duže da traju, kao što je pasterizovano mlijeko. Toksične hemikalije najprije nastaju u oštećenoj hrani. Pranje i ljuštenje voća i povrća takođe smanjuje rizik od zaraze.
Izbjegavajte fast food
Na putovanjima se najčešće hranimo u restoranima i kioscima s brzom hranom. Nažalost, tamo se namirnice ne čuvaju uvijek kako bi trebalo, pa su crijevne infekcije relativno česte. Stoga, prije nego što naručite jelo, procijenite koliko je restoran čist. O higijeni mnogo govore i stolnjaci, tanjiri i pribor za jelo. Također, budite vrlo obazrivi i kad kupujete brzu hranu na kioscima i kod uličnih prodavača. Nedovoljno pečeno meso s roštilja lako može da postane uzrok trovanja, naročito ako dugo stoji na visokim temperaturama. Kada namirnice kupujete u supermarketima, obavezno provjerite rok upotrebe. Ne zaboravite da lako kvarljive namirnice moraju da se čuvaju u rashladnim vitrinama. U suprotnom ih ne kupujte, čak i ako nema promjena u izgledu, mirisu i ukusu. Kada ste na ljetovanju, isključivo pijte flaširanu vodu. U zemljama s nižim higijenskim standardom čak ni u najboljim hotelima ne bi trebalo da pijete vodu sa česme. Takođe, tražite uvijek da vam donesu rashlađena pića, izbegavajte napitke s kockicama leda koje, opet, mogu biti napravljene od vode sa česme.