Namirnice koje štete zubima


U ustima postoji 700 vrsta različitih klica koje uzrokuju karijes. Kada jedemo određenu vrstu hrane, dolazi do reakcije, stvara se mliječna kiselina koja u roku od sedam minuta počne da šteti zubima. Zato pročitajte spisak namirnica poslije kojih odmah treba da uzmete četkicu i pastu u ruke.

ČIPS, PERECE, KOKICE
Zašto je štetno:
Ove namirnice sadrže šećer i karbohidrate koji u kombinaciji sa bakterijama u ustima počinju fermentaciju i proizvode mliječnu kiselinu. Tako se oštećuje zubna gleđ. Kokice su najgora i najštetnija slana grickalica. Pljuvačka često može da pomogne, ali nikada pouzdano ne znate kolika je njena zaštita.
Šta je zamjena:
Voće, povrće, jogurt, sir, bademi.
Kako da smanjite štetnost:
Operite zube čim pojedete neku od ovih namirnica. Kada jedete kokice odmah iščačkajte ostatke iz zuba, jer ostaci utiču na pojavu karijesa i bolesti desni.

GAZIRANA PIĆA
Zašto je štetno:
U gaziranim pićima ima dosta fosforne kiseline. Nju često koriste automehaničari da očiste hrđu, pa zamislite kako je vašim zubima, desnima i vilici.
Šta je zamjena: Obična voda, biljni čajevi.
Kako da smanjite štetnost:
Pijte sok na slamčicu, najčešće prije podne i poslije odmah usta promućkajte običnom vodom.

KAFA
Zašto je štetno: Neke vrste kafe u sebi sadrže kiseline iz zemlje, odnosno tla, sa kojeg su potekle.
Šta je zamjena: Crni i biljni čajevi.
Kako da smanjite štetnost: Uz kafu uvijek pijte vodu. Zvaćite posle ispijanja žvakaću gumu bez šećera.

ALKOHOL
Zašto je štetno: Česta upotreba oštećuje ćelije epitela i jednjak. Ćelije epitela mutiraju, mijenjaju se, pa mogu da vode i u mnogo ozbiljnije bolesti kao što je rak. Alkohol uništava zubnu gleđ i njegovu kompletnu strukturu. 
Šta je zamjena: Ne morate da se odreknete alkohola - dozvoljena je čaša crnog vina dnevno.
Kako da smanjite štetnost: Uz alkohol uvek pijte vodu, a kada završite operite zube.

CITRUSI
Zašto je štetno: Ove vrste voća prirodno u sebi sadrže visok nivo kiselina. Oštećuju desni. Čim pojedete narandžu pljuvačka pokušava da neutrališe štetno dejstvo, ali često nije u mogućnosti da preradi loš uticaj.
Šta je zamjena:
Ne postoji.
Kako da smanjite štetnost: Isperite usta odmah poslije jela. Izmjerite kolika je Ph vrijednost u vašim ustima, pa ćete znati koliko ste podložni karijesu. U skladu sa tim birajte da li ćete imati sjajne zube ili ćete stalno jesti kiselo voće.

PRELIVI ZA SALATE
Zašto je štetno: U mnogim prelivima osnovni sastojak je sirće uz dodatak šećera. Iako je sirće zdravo za ljudski organizam, zubi od njega postaju tanji.
Šta je zamjena: Ne postoji. Jedini lijek je da sipate što manje preliva.
Kako da smanjite štetnost: Ispirajte usta dva puta dnevno sa fluorom.

PARADAJZ I KEČAP
Zašto je štetno: Kečap, kao i paradajz u sebi ima kiselost koja šteti zubnoj gleđi. Bez nje zubi su ogoljeni u borbi sa klicama, bakterijama...
Šta je zamjena: Za paste koristite prelive sa maslinovim uljem, umesto kečapom, ali zbog vitamina i hranljivosti nemojte da izbacite paradajz iz dnevne upotrebe.
Kako da smanjite štetnost: Jedite više piletine, lososa, jaja da biste imali jače zube i više potrebnog fluora.

HLJEB I TJESTENINA
Zašto je štetno: Zbog ugljenih hidrata ove namirnice su nepoželjne u ishrani.
Šta je zamjena: Jedite hljeb i rezance od integralnog  brašna.
Kako da smanjite štetnost: Uz pastu jedite i malo špinata ili blitve. Koristite tečnost fluora za dnevno ispiranje usta.