Glavica crnog luka dnevno
Enzimi, antioksidanti, sulfidi i peptidi samo su neke od visokovrijednih materija koje organizmu pomažu u borbi protiv brojnih bolesti, a sastavni su dio crnog luka.
Nutricionisti preporučuju jednu glavicu aromatičnog povrća dnevno, najbolje u sirovom stanju, to jest u salati. Crni luk dah čini ne baš prijatnim, ali to je najvjerovatnije jedina mana koju to korisno povrće ima. Rezultati naučnih ispitivanja pokazali su da sulfidi, kojima to aromatično povrće obiluje, imaju važnu ulogu pri snižavanju povišenog krvnog pritiska i lošeg holesterola. Takođe, peptidi iz crnog luka sprečavaju gubitak koštane mase tako što zaustavljaju gubitak kalcijuma i drugih važnih minerala. Prema riječima stručnjaka, riječ je o povrću koje je moćan antioksidant, a jedna od njegovih najvažnijih osobina je to što sadrži bioflavonoid kvercetin, odlično sredstvo protiv upala disajnih puteva. Visok nivo vitamina C u kombinaciji sa kvercetinom gotovo blokira simptome gripa, alergije i prehlade.
Nutricionisti ističu da bi ljubitelji masnije hrane, poslastica sa dosta šećera i jela koja obiluju proteinima mogu da se oslone na crni luk pri „čišćenju" arterija i odbrani od virusnih i gljivičnih oboljenja.
Najbolje je unositi ga u svježem stanju, u salati, kako bi organizam mogao da iskoristi što više korisnih materija, ali je i djelimično termički obrađen - pečen, baren ili dinstan - dosta dobar saveznik protiv bolesti.