Vinski bonton


Da biste osjetili vrhunsko uživanje u piću bogova, potrebno je pridržavati se nekoliko osnovnih pravila.

 

Ispijanje vina predstavlja ritual i sinonim je za opuštanje i prijatno provedeno vrijeme s dragim osobama. Ono je neizostavni deo svakodnevnog života i kulture. U vinu se uživa, pa zato postoji nekoliko pravila da bi se dobilo najbolje što ono može da pruži.

Prvi korak je biranje. Etiketa na flaši je njegova lična karta i sadrži podatke o vrsti grožđa, stilu vina, godini proizvodnje i sadržaju šećera. Da bi se u njemu u potpunosti uživalo, preporučljivo je najprije zavrtiti čašu da bi se što više mirisnih molekula oslobodilo. Ukoliko je vino zaokupilo sva čula, znači da je izbor dobar, kažu stručnjaci.

 Prema staroj izreci, čovjek se poznaje po odjeći, a vino po čaši.

 Ukoliko možete, izaberite kristalne, a još važnije je da one ne budu reljefne. Poželjno je da budu što tanje. One za crno vino su nešto deblje od čaša za bijelo. Za pjenušava vina obično se koristi „flauta", za bijela vina uža čaša koja se u gornjem dijelu sve više sužava, a za crna vina čaša u obliku zarubljene kugle. Po pravilu, čaša se drži za dršku ili postolje da toplota tijela ne bi promijenila temperaturu vina, a samim tim i ukus.

 Idealna temperatura određuje se na osnovu kvaliteta i vrste vina, i to osigurava punoću okusa. Pjenušava vina treba da se služe dobro ohlađena od šest do osam stepeni, dok je bijela preporučljivo rashladiti u zavisnosti od vrste na temperaturi od sedam do 15 stepeni. Teško crno vino služi se na temperaturi od 16 do 19 stepeni, roze ili lakše crno vino 12 do 16 stepeni.

 U vinskoj kulturi značajno je njegovo slaganje s hranom. Vino je piće koje se najbolje slaže i dopunjuje s hranom. Ono pobuđuje apetit i uzdiže ukus hrane. Redosljed pijenja vina, ako se služi više vrsta, trebalo bi da bude bijelo, roze, pa crveno - kaže Jojić.

 

Kućni vinski podrum

Specijalni hladnjak za vino, kakvo recimo pravi kompanija Electrolux za ljubitelje i kolekcionare ovog pića efikasna je zamjena za vinski podrum. U njemu istovremeno mogu da se čuvaju bijelo i crno vino, roze i šampanjac, iako je poznato da su za to potrebne različite temperature. Uređaj osigurava nepromijenjenu aromu pića i punoću ukusa, a napravljen je od aluminijuma, stakla i drveta i može da uskladišti 107 boca. Osim toga, na dnu hladnjaka nalazi se posebna pregrada u kojoj mogu da stoje cigare i drugi delikatesi koji su nezaobilazni pratioci ovog napitka.

 

Pravila za kombinovanje vina i hrane

 Aperitiv- bijelo suho ili suho pjenušavo

Predjelo od ribe- bijelo suho

Predjelo od pršute- roze ili lako crveno

Čorbe- bijelo suho, mladi roze ili lako crveno

Riba- bijelo vino

Riblja čorba- roze ili crveno

Kuhano meso crveno stono

Pečeno meso ili divljač- crveno, dugo odležalo

Sirevi- vino koje ste prethodno pili ili crveno

Sladoled, slatkiši, voće- slatko ili pjenušavo

Piletina (zavisi kako je spremljena) - bijelo vino

Roštilj-crno vino sa dosta kiselina...