Kako da sami ispržite sjemenje


Mnogima je problem kako da sami ispeku kikiriki, a da ga ne pregore ili ne presole i slično. Stavite pola kilograma kikirikija u pleh. Poprskajte ga sa malo vode i malo protrljajte prstima.

Kikiriki ne treba da bude natopljen, već samo malo pokvašen. Posolite ga sitnom morskom solju i ponovo protrljajte prstima. Ponovo još malo posolite. Zagrijte rernu na 220°C i ubacite pleh. Smanjite na 200°C i pecite 15 min. Zatim isključite rernu i provjerite da li je pečen, ne trebate ga miješati. Obično mu treba još malo, pa ga treba ostaviti u isključenoj pećnici. Po mirisu možete znati kad je gotov, ali ipak provjerite. Izvadite ga i ohladite. Ali služili ga toplog ili ohlađenog, ne gulite tanku crvenu opnu, u njoj su vitamini, posebno grupe B.

Ostale sjemenke se pripremaju slično, s tim što im treba manje vremena da se ispeku (suncokret, golica, susam). Soja se opere i ostavi preko noći da nabubri. Dobro se procijedi i postupa se kao i sa kikirikijem. Orasi, badem i lješnik se pokvase i posole i pripremaju kao kikiriki. Lješnik se ne soli, samo se malo pokvasi. Badem se prvo popari vrelom vodom, ostavi 10-15 minuta i oguli mu se kožica. Zatim se posoli i peče u rerni kao ostale sjemenke, ili u šerpi na ringli, uz stalno miješanje.