Limun u kuhinji


Na Siciliji, koja je imala velike probleme sa snadbijevanjem pitkom vodom, oduvijek se u sve zalihe pitke vode stavljale svježe polovine limuna. Ljudi su iz iskustva znali da limun dezinfikuje vodu, a moderna nauka je to potvrdila. Možda iz tog prastarog običaja proizlazi današnja navika da poslužujemo vodu s kriškom limuna.

Odličan je dodatak jelima, nezamislivo je jesti ribu bez par kapi limunovog soka, dodatak je mnogim poslasticama, napicima alkoholnim i bezalkoholnim, njegova aroma prija i u čaju.

Ako vam je potrebno nekoliko kapi limuna ne morate zbog toga sjeći cijeli limun. Jednostavno, u kori limuna napravite mali otvor i iscijedite limuna koliko vam treba. Kako limun ostaje cijeli, možete ga upotrijebiti i poslije nekoliko sedmica.

Iz limuna ćete izvući više soka ako ga na trenutak preij cijeđenja potopite u vrelu vodu.

Umjesto da koristite sirće poslužite se svježe iscijeđenom kiselinom limuna za razne salate npr. bit  će ukusnije i mnogo zdravije.

Limun uklanja neprijatne mirise, ako ste čistili ribu recimo, zapazićete da ni poslije detaljnog pranja ruku sapunom nećete uspjeti da otklonite miris ribe, jedini način je da kriškom limuna istrljate ruke a zatim operete mlakom vodom i osušite.

Ovako možete ukloniti i razne druge neprijatne mirise iz posuđa ili frižidera, jednostavno istrljajte polovinom limuna i osušite.