Kako pomoći metabolizmu
Svaki razgovor o održavanju linije svodi se na priču o metabolizmu, na koji utiču stres i nervoza. Za dobru liniju neophodno je smanjiti unos rafinisanih ugljenih hidrata (pecivo, bijeli hljeb, bijela riža, kolači, keks).
Od toga da li nam je metabolizam brz ili usporen, zavisi, u stvari, koliko ko smije da jede. „Metabolizam je proces kojim organizam stvara energiju iz hrane i pritom troši kalorije. Na metabolizam utiče dosta faktora, aktivnih supstanci i hormona, kao što su hormoni štitne žlijezde, a takođe i ishrana, godine i fizička aktivnost".
Znaci usporenog metabolizma su: jutarnji umor, pospanost, brzo zamaranje, smanjena koncentracija, hladne ruke i stopala, povremena nadutost, usporeno varenje, slabost u mišićima.
Stres dovodi do izmijenjenog rada hormona, a to može ubrzati, ali isto tako i usporiti, metabolizam. To znači da stres, pored negativnog uticaja na mnoge organe, dovodi i do izmijenjenog metabolizma. „Ukoliko je metabolizam usporen, to znači da organizam sporo „sagorijeva“ sve što u njega unesete. Zato bi trebalo ujutro unositi namirnice koje se lako i brzo vare, kao što su voće i žitarice. Za ručak bi trebalo uzimati povrće, bijelo meso ili ribu. Neophodan je i unos tečnosti, od jednog do dva litra tokom dana. Metabolizmu „pomažu“ trčanje, biciklizam, plivanje ili laka gimnastika”.
Ako je metabolizam brz, najbolje je uzimati više proteina, a ugljenih hidrata manje, jer oni brže sagorijevaju i tako daju energiju. „Za doručak i večeru preporučljivi su ugljeni hidrati (u manjim količinama), dvopek, integralni hljeb, voće i masnoće, a za ručak proteini (bijela mesa i povrće). Pošto imate višak energije, možete se baviti i sportom.
Kafa, osim što vas razbuđuje, ima sastojke koji ubrzavaju metabolizam, stimulišući centralni nervni sistem, i povećava krvni pritisak, ubrzava puls i disanje. Dvije šoljice dnevno sasvim su dovoljne. Čaša hladne vode je dobra za ubrzavanje metabolizma, jer je organizmu potrebna energija da bi ugrijao vodu do tjelesne temperature.