Trikovi u kuhinji
Da ulje ne sagorijeva - u tavu sa uljem ubaciti par čačkalica.
Sjaj za sobno cveće - Da bi vam sobno cvijeće bilo sjajno i bez prašine izmutite jedno jaje sa jednom kašičicom šećera, potom pamučnom krpom premažite svaki list, brišete prašinu i ujedno nanosite sjajni lak, sloj koji će hraniti vaše cvijeće i davati mu izgled tek kupljenog cvijeća.
Pegla fleka..
Da vam pegla ne izbacuje nečistoću i kamenac dok peglate, jednom mjesečno sipajte umjesto vode sirće pomiješano sa vodom i pustite peglu da izbaci paru. Rezultat je vidljiv već poslije prvog peglanja - nema više fleka.
Obuća bez sjaja..
Da bi vaša kožna obuća bila sjajna, otporna na vodu i pucanje, uveče je premažite mlijekom za tijelo i ostavite da odstoji. Već će sutradan izgledati kao da je nova.
Rese na ćilimu
Lako ćete izbjeći da se rese ne mrse i ne djeluju neuredno ako ih ovlaš protrljate krpom namočenom u laki rastvor štirka. Prije nego što pristupite ovom poslu, pod rese podmetnite novine kako ne biste “uštirkali” i pod.
Da se uglovi ćilima ne povijaju
Prilijepiti sa naličja na svaki ugao, trouglasti komadič filca ili neke čojice. Ako to već niste učinili, pa su se ivice i uglovi već povili, to možete popraviti na sljedeći način: okrenite ćilim na naličje pa preko povijenih ivica i uglova pređite vlažnom spužvom. Kad se malo prosuši, pređite mlakom peglom.
Čišćenje pletenog namještaja
Predmeti od trske, pruća i rogozine čiste se vodom u koju se nacijedi malo limuna.
Kako vratiti sjaj lakovanoj drvenariji
U kesu od gaze ili u najlonsku čarapu stavite kilogram mekinja i potopite ih u kofu sa vodom. Ovom vodom operite lakiranu drvenariju, pa je potom isperite čistom vodom. Drvenariji ćete vratiti njen prijašnji sjaj.
Pukotine na namještaju
Pukotine na namještaju mogu se začepiti ubacivanjem žutog (pčelinjeg) voska pa ga potom izravnati sa površinom namještaja pomoću zagrijanog peroreza.
Sredstvo za glačanje namještaja
Da bi namještaj uvijek bio blistav, stavite u jednu bocu čašu ulja i čašu vinskog sirćeta, pa dobro promućkajte. Jednom mjesečno namažite namještaj ovom tekućinom, pa ga potom dobro izglancajte mekom krpom.
Namještaj pokapan voskom
Pokapano mjesto prekrijte komadom upijajućeg papira, pa preko njega pređite nekoliko puta mlakom peglom. Obrišite potom krpom namočenom u terpentin i na kraju istrljajte nekim od sredstava za glancanje namještaja.