Luksuzne kuhinje


Da bi vaša kuhinja izgledala profinjeno, a pritom bila i kvalitetno organizirana te funkcionalna, važno je upoznati se sa nekoliko osnovnih pravila o dizajnu kuhinjskog prostora.

Organizacija kuhinje
Prilikom dizajniranja kuhinje prvi je korak pažljivo planiranje rasporeda kuhinjskih elemenata i uređaja, dok je drugi korak kvalitetna organizacija unutrašnjosti gornjih i donjih elemenata. U organizaciji kuhinjskog prostora potrebno je predvidjeti mjesto za:
- spremanje hrane i posuđa (frižider, visoki ormari, donji i gornji elementi)
- pripremu hrane (radna ploča)
- pranje hrane i posuđa (sudoper i mašina za suđe)
- kuhanje hrane (ploča za kuhanje, rerna)

Idealan raspored čini tzv. radni trokut koji nastaje povezivanjem osnovne kuhinjske opreme, i to sljedećim redom: frižider – sudoper – šporet. Između ovih tačaka treba osigurati radnu površinu za pripremu hrane. Ponekad takav redoslijed nije moguć iz tehničkih razloga ili jednostavno estetski nije najbolje rješenje. Naime, frižider na pogrešnom mjestu može izgledati preglomazno, a može zakloniti zanimljiv pogled. Mašinu za pranje posuđa svakako stavite uz sudoper, i to s njegove desne strane (za ljevake s lijeve). Najbolje je rješenje uvijek ono u kojem ne morate prelaziti kilometre kako biste skuhali jedan ručak, a posebno pripazite na udaljenosti koje prelazite noseći vrući lonac ili mokro posuđe.

Oprez u kuhinji!
S obzirom da se kuhinja koristi svestrano, vrlo često se baš u njoj događaju nesretni slučajevi kao što su zadobijanje opekotina, porezotina, trovanje ili lomovi. Često zbog nepažnje nastradaju djeca. Rizik se može smanjiti tako da se noževi i ostala sječiva zajedno s opasnim hemikalijama spremaju u ormariće koji se uvijek mogu zaključati. Staklo-keramičke ploče koje se brzo zagrijavaju ili one indukcijske, opremljene su dugmićima koji se mogu otkloniti tako da mala djeca ne mogu petljati po tome. Vrata rerne danas se izrađuju od specijalnog stakla koje ostaje hladno uprkos visokim temperaturama u unutrašnjosti.

Savjet: Problem sa leđima (pogrbljenost i istezanje) može se ublažiti ako birate odgovarajuću visinu kuhinjske radne površine. Kod visine tijela od 160 cm preporučena visina radne plohe iznosi 90 cm, kod visine od 170 cm preporučena visina radne plohe iznosi 100 cm. Oni čija visina iznosi 180 do 185 cm trebat će radnu plohu od 105 cm. Sudoper bi trebao biti i do 15 cm više položen od ostatka radne plohe, dok se dio za kuhanje može položiti niže.

Kuhinje po svačijoj mjeri
Nakon što su zadovoljene norme funkcionalnosti, počinjemo razmišljati o estetici. Kuhinja treba odražavati karakter vlasnika – mišljenje je mnogih poznatih dizajnera. Suhoparan standardni kuhinjski namještaj bez ugođaja danas se izbjegava po svaku cijenu. Kuhinja bi trebala biti u prvom redu praktična, lijepog izgleda i stilski opremljena na način da odražava karakter osoba koje se njome najviše služe.

Kuhinja u rustikalnom stilu
Kod stilskih i rustikalnih kuhinja fronte elemenata su često izrađene od drveta ili su barem u boji drveta, te se odlikuju reljefnim teksturama, dok rezbareni vijenci ukrašavaju gornje rubove elemenata. Rustikalni namještaj često je izrađen od borovine ili hrastovine. Tradicionalne radne plohe izrađene su od granita i stoga su vrlo čvrste i otporne budući da se kamen vulkanskog porijekla, poput spomenutog granita, u toj ulozi znatno bolje snalazi od mramora. Iako rustikalne kuhinje uglavnom podrazumijevaju puno drvo, danas se na tržištu mogu naći i kuhinje od odličnih i lako održivih materijala poput mediapana koji izgledaju kao puno drvo, no jeftiniji su i jednostavniji za održavanje. Jedno od glavnih obilježja rustikalne kuhinje jest dostupnost kuhinjskog pribora i namirnica koje nikada nisu skrivene od pogleda i daleko od dohvata ruke. Začini se nalaze u teglicama za cvijeće, a tave i pribor za kuhanje vise iznad šporeta. Boja kuhinje je stvar vašeg ukusa, ali pri tome treba pripaziti na svjetlo i boju ostatka interijera u domu. Ukoliko u vašoj kuhinji nema dovoljno prirodnog svjetla, odaberite kuhinju od materijala svjetlije boje, kako bi postigli otvorenost prostora, svježinu i svjetlost.

Sličnosti i razlike etno stilova
Svjetski etno-stilovi veoma se razlikuju jedan od drugoga, međutim, postoji i veliki broj njihovih zajedničkih tačaka. U etno stilovima najčešće prirodni materijali stvaraju ugodan ambijent globalno dizajniranih prostora, dok ih žarke boje čine temperamentnim. Kuhinja u crveno-crno-zlatnom koloritetu s lakiranim frontama visokog sjaja i lampionima od rižinog papira iznad stola za obrok, donosi egzotičan dodir Dalekog Istoka u vaš dom. Uređujete li kuhinju u globalnom ili orijentalnom stilu, prikladan dodatak svakako će biti i ugradbena ploča za kuhanje od nehrđajućeg čelika dizajnirana po uzoru na japanski tradicionalan način pripremanja obroka. Ako želite da vam kuhinja djeluje toplo po uzoru na Meksiko idealne su drvene stropne grede, podovi od terakote, elementi konstruirani od punog drveta, te bogatstvo crvenih, narandžastih i žutih tonova.

Doživljaj Mediterana u kuhinji
U mediteranskom podneblju kuhinjski podovi su najčešće obloženi terakotom ili kamenim pločama, kao i punim drvetom u formi brodskog poda. Mediteranski dah dodatno se može naglasiti prigodnim muralom, odnosno freskom ili slikom na zidu. Ljubav prema moru i brodovima može se iskazati i postavljanjem tzv. brodskih prozora čiji će okrugao oblik zasigurno primijetiti vaši gosti. U ovako uređenoj kuhinji osjećat ćete se kao na godišnjem odmoru, a svakodnevni stres sigurno će se izgubiti u opuštenoj mediteranskoj atmosferi prividno stvorenoj u prostoru.

Moderne kuhinje
Kuhinje modernog stila su minimalističke, moderne i geometrijske. Često su asimetrične, horizontalnih linija i lišene bilo kakvih dekoracija. Jedna od prednosti izbora modernog dizajna kuhinje je to što imate na izbor velik broj različitih materijala. Materijali koji se koriste su češće umjetni nego prirodni pa tako tu nalazimo laminate, krom, umetke od mutnog stakla, lakirane površine, nehrđajući čelik, linoleum i beton. Moderni stil kuhinje pokriva stilove od četrdesetih pa sve do danas. Kako biste stvorili moderni dizajn vaše kuhinje možete odabrati predmete koji su izrađeni od kombinacije drveta i nehrđajućeg čelika. Također se možete odlučiti za predmete sa glatkim linijama kako bi zadržali moderan izgled. Osvjetljenje utiče na percepciju veličine kuhinje kod vaših gostiju. Svjetla ugrađena u strop mogu biti lijep i moderan dodatak kuhinji. Takva bi svjetla trebalo koristiti samo da bi naglasili pojedine tačke, a ne kao primarni izvor svjetla u kuhinji. Imajte na umu da dobro osvijetljeno radno mjesto može učiniti vašu kuhinju vizuelno većim, poželjnijim i sigurnijim radnim prostorom.

Futuristički ugođaj
Pobornicima istinskog tehnološkog stila vjerojatno bi se svidjele kuhinjske fronte od lakiranog stakla u bijeloj, crnoj ili sivoj boji. Aluminijski okviri nadopunjavaju eleganciju stakla, a atraktivan efekt postižu i zrake svjetlosti koje dolaze od rasvjetnih tijela smještenih unutar elemenata. Sjaj metala treba da dolazi odasvuda. Nehrđajući čelik i aluminij da se izmjenjuju stvarajući pomalo futuristički ugođaj. Ako ste se odlučili za elemente i radnu plohu u bijeloj boji, zašto ne biste napravili kontrast odabirom ploče za kuhanje od staklo-keramike u crnoj boji. Produžetak su ovog urbanog stila i metalne žaluzine na prozorima umjesto zavjesa, a dobar odabir prilikom odvajanja dnevne sobe i kuhinje su klizne stijene od stakla ili ogledala uokvirena metalom.