Prvi znakovi dehidracije
Zbog visokih spoljnih temperatura i više kretanja nego inače ljeti je izlučivanje vode iz organizma pojačano usljed znojenja. Zato je neophodno unositi veću količinu tečnosti kako organizam ne bi dehidrirao. To se posebno odnosi na djecu jer je kod njih zbog toga što imaju manju kilažu i više se kreću nego odrasli opasnost od dehidratacije mnogo veća.
Djeca su sklona da se satima igraju napolju, pri čemu se znoje i gube tečnost, a zaboravljaju da treba i da predahnu i uzmu vode. Zato u vrijeme vrućina roditelji moraju da povedu računa o tome da najmlađi unose dovoljno tečnosti, prije svega vode.
Ljudski organizam kroz znoj ne gubi samo vodu već i dragocjene minerale, pa je tim više neophodno nadoknađivati izgubljenu tečnost.
Do dehidriranosti kod djece najčešće dolazi zato što ne piju dovoljno vode, ali i kada ih napadne virus ili imaju proliv.
Prvi znak da dijete ne unosi dovoljno tečnosti jeste osjećaj žeđi, a drugi umor, čak i ako dijete dovoljno spava i nije fizički previše aktivno.
LITAR I PO VODE DNEVNO
Najbolji način da se izbegne dehidratacija jeste da se nadoknadi izgubljena tečnost. Ukoliko se to ne uradi, javlja se vrtoglavica, osjećaj slabosti, mučnine, ponekad čak i nagon za povraćanje. Zato je neophodno da:
– što češće pijete vodu i voćne sokove, najbolje je da sa sobom u ruksaku uvijek nosite plastičnu bocu s vodom
– pijete najmanje osam čaša vode na dan
– ako niste u stanju da popijete toliko vode, što naročito važi za decu, jedan dio možete da unesete kroz hranu, najbolje kroz voće i povrće koje sadrži dosta vode (grožđe, lubenice, dinje, zelena salata, krastavci)
– prije nego što izađete napolje, obavezno popijte čašu vode
– dobro je da vodu pijete i prije nego što osjetite da ste žedni
– mališanima ne treba davati napitke s kofeinom, jer oni djeluju kao diuretici i doprinose još većem gubitku tečnosti
– malom djetetu koje ne može da vam kaže da je žedno ponudite vodu bar na svakih sat vremena
– čašu ili flašicu s vodom držite na vidnom mjestu da bi dijete i samo moglo da ih uzme
– djecu, pogotovu onu najmanju, ponekad je teško privoljeti da piju vodu. U tom slučaju smislite neku caku da ih odobrovoljite, ispričajte im neku zanimljivu priču o vodi, nabavite čašu sa likom iz crtaća koji voli...
U početnom stadijumu dehidratacija se manifestuje samo kroz žeđ, ali ukoliko se izgubljena tečnost ne nadoknadi, može da dođe i do ozbiljnijih simptoma kao što su:
– suha usta
– povišena temperatura
– hladne ruke i stopala
– oslabljen puls
– ubrzano disanje