Najzdraviji sladoled
Osvježavajući desert sadrži masti i šećer koji nisu dobri za zdravlje, a još manje za vitkost. Srećom, postoje i oni sladoledi koji imaju sasvim solidan udio vitamina i bjelančevina i koji povremeno "lizanje" pretvaraju u slatki mali grijeh bez posljedica.
Najaviše kalorija imaju najfiniji, kremasti sladoledi koji sadrže znatne količine vrhnja. Zdravija alternativa su klasični mliječni sladoledi u čijoj se proizvodnji često koriste jogurti, kiselo vrhnje i kefir - u 100 grama mliječnog sladoleda krije se 210-260 kalorija.
Kako prepoznati kvalitetan sladoled?
Ukoliko se dvoumite između čokolade i voćnih okusa, svakako odaberite sladoled od jagode, šumskog voća, ananasa ili manga. Naime, voćni sladoledi (100g) imaju najmanje 10-postotni udio pravog voća, 150 kalorija i tri grama masti. Još bolji su sorbeti jer ne sadrže mlijeko, a možete ih vrlo lako napraviti kod kuće (pirirajte bilo koje sezonsko voće, razrijedite s malo soka i zamrznite).
Sreća zvana sladoled
U sladoledima na štapiću često se krije više kalorija nego u dvije kuglice sladoleda kojeg kupite u slastičarnoj. Čokoladni preljevi, punjenja, lješnjaci, karamela i drugi dodaci u i oko sladoleda prave su zamke pa iako vam se čini da je sladoled na štapiću najmanje zlo to uglavnom nije tako.
Za osvježenje na plaži prigodni su i vodeni sladoledi - iako je zapravo riječ o zamrznutoj slatkoj vodi s okusom narandže, limuna ili cole, oni sadrže oko 50-60 kalorija i gotovo nemaju masti. Međutim, ključna je, kao i u svemu, količina.