Rum
Rum je destilirano alkoholno piće dobijeno od šećerne trske (melase i soka šećerne trske) procesom fermentacije i destilacije. Tako dobijeno piće se obično čuva, bolje rečeno – stari, u hrastovim buradima. Rum koji se dobiva destilacijom fermentiranog soka je tip poljoprivrednog ruma, a onaj koji se dobiva od tekućih ostataka je industrijski rum.
Zanimljivost: Rum je dio kulturne baštine većine otoka u zapadnom dijelu Indijskog okeana i poznato je piće Kraljevske mornarice i gusara.
Najveća količina ruma se proizvodi u karipskim zemljama kao i u nekoliko južnoameričkih zemalja poput Kolumbije, Venecuele, Gvajane i Brazila. Također, značajni su i proizvođači ruma u Australiji, Fidžiju, Filipinima, Indiji i Mauricijusu.
U spomenutim zemljama pije se čisti rum, i to kao aperitiv ili nakon večere.
Rum bez boje se najčešće koristi u spremanju koktela, dok se zlatni i tamni rum najčešće koriste kao samo piće ili se upotrebljavaju u kuhinji.
Najbolji, tzv. premium rumovi, piju se sami ili sa ledom. Pored pravog ruma, u kuhinji se često koriste i rum arome koje obično sadrže prirodno-identične, prirodne arome i ekstrakte aroma (koje imaju okus ruma), kao i sredstva za otapanje, vodu i propilenglikol. Proizvođači tvrde da ne sadrže etilni alkohol.
Zanimljivost: U bici na Monte Meleti koja se odigrala 7. juna 1916. god. između austrougarske vojske i italijanske armije, učestvovala je i Druga bh. regimenta austrougarske vojske, poznatija kao Bošnjačka regimenta, koja je donijela pobjedu Austriji. Bitan saveznik za podizanje morala vojnicima bio je upravo rum. Od tada postoji i skoro zaboravljena izreka: “Dok je ruma, bit će šturma!”