Pripremanje kolača
Izrada keksa pomoću modlica: Za izradu keksa najčešće se upotrebljava prhko tijesto koje se inače jako lijepi, pa ga je potrebno umotati u prozirnu foliju za čuvanje svježine i ostaviti u hladnjaku oko 30 minuta. Time će se postojeća masnoća u tijestu ponovno stisnuti i tijesto se prilikom izrade neće više lijepiti. Prije nego tijesto razvaljate, radnu površinu pospite brašnom i ohlađeno tijesto kratko promijesite rukama. Da biste ga oblikovali modlicama, razvaljajte ga u malim količinama pomoću valjka kojeg ćete lagano posipati brašnom. Tijesto režite
modlicama tako da imate što manje otpada, jer ponovnim valjanjem ono postaje suho i lomljivo, a kako bi se tijesto što lakše vadilo iz modlica, njih povremeno uronite u brašno.
Hlađenje keksa: Budući da se keksi inače peku na visokoj temperaturi, prilikom hlađenja kroz pore na pečenom tijestu isparava vodena para sve dok se ne ohlade, a kako su i manjeg obima, dok su topli brzo se posuše i budu pretvrdi. Kako biste izbjegli naglo sušenje keksa, ohladite ih što je moguće brže, bez pleha na kojem su se pekli, u hladnom prostoru, na propuhu, a pomoći će i ako na njih položite čistu kuhinjsku krpu koja će keksima pomoći da sačuvaju vlagu i sočnost. Time ćete izbjeći neželjenu tvrdoću keksa.
Aprikotiranje: To je postupak u kojem se marmelada provuče kroz sito i stavi kuhati s malo vode. Nakon što kratko prokuha, marmeladu možete nanijeti na vruće ili hladno pecivo, kolač, kekse, a postupak omogućava bolje prijanjanje glazure uz tijesto i pomaže kolaču očuvati svježinu. Osim toga, marmelada sprečava da glazura prodre u tijesto i omekša ga.
Jaja: Kako bi se od jaja dobilo samo najbolje pri pečenju kolača ona moraju biti sobne temperature. Ako su jaja prehladna neće se dobro spojiti s ostalim sastojcima, a bjelance neće vezati dovoljnu količinu zraka kako bi tučenjem smjesa za biskvit dobila veći volumen.
Čuvanje kolača: Suhi kolači mogu stajati do 7 dana u prikladnim posudama na suhom i hladnom mjestu. Ne stavljajte ih u hladnjak, jer će navući vlagu i više neće biti suhi i prhki. Kolače s kremom čuvajte u hladnjaku najviše 3 dana, a ako ih želite čuvati duže, treba ih zamrznuti i držati u zamrzivaču do 30 dana. To se odnosi samo na kremaste kolače koji u podlozi imaju biskvit ili prhko tijesto i kremu na bazi maslaca.
Zamrzavanje kolača: Peciva, kolače od dizanog, prhkog i lisnatog tijesta, te neka druga slatka jela poput savijača, okruglica i štrukli možete zamrznuti i sirove i pečene. Torte, razne sočne kolače od biskvitnog tijesta ispecite, ohladite, zapakirajte i odmah zamrznite. Tako sirove sitne kolače možete čuvati do 2 sedmice, pečene sitne kolače do 6 mjeseci, a biskvit za torte 2-3 mjeseca.
Šećerna glazura: Ovu primamljivu glazuru možete pripremiti tako da prosijani šećer u prahu postupno zamiješate s onoliko vode, čaja, likera ili soka koliko je potrebno da dobijete gustu, tekuću glazuru. Šećernu glazuru poželjno je nanijeti odmah nakon što ste je zamiješali jer se brzo stišće, a ako glazuru zamiješate s vrućom tekućinom bolje će prijanjati na kolače i dobit će visok sjaj kad se osuši. Po želji glazuri možete dodati nekoliko kapi jestive boje.
Ukrašavanje keksa: Kekse ispecite i ostavite da se ohlade, a zatim ih premažite šećernom glazurom i ukrasite ih šarenim mrvicama, bisernim ili zlatnim perlicama, strugotinama čokolade itd. Također kekse možete ukrasiti otopljenom bijelom i tamnom čokoladom, marmeladom, kandiranim voćem ili jestivim bojama.
Presvlačenje torte marcipanom:
Da bi obloga od marcipana prijanjala na tortu, tortu prethodno trebate aprikotirati (vidi gore) ili je sa svih strana tanko premazati kremom. Za smjesu od marcipana, sirov marcipan umijesite s malo šećera u prahu (na 100 g marcipana uzmite 20 g šećera u prahu), pa polovicu pripremljene smjese razvaljajte između prozirne folije kako se ne bi lijepila. Izrežite kružnicu od marcipana koju ćete staviti na vrh torte, pa lagano pritisnite. Za ostale dijelove torte iskoristite ostatak marcipana kojeg ćete također razvaljati i izrezati u željeni oblik.
Topljenje čokolade: Čokoladu uvijek otapajte u potpuno suhoj posudi, jer voda može biti uzrok zašto se čokolada ponekad ugusti i pretvori u žilavu masu. Masnoću za čokoladu zagrijavajte na pari, a ne na izravnom plamenu. Ako vam se slučajno dogodi da se čokolada zgusne, dodajte malo biljnog ulja i dobro promiješajte. Ne požurujte topljenje čokolade i ne dopustite da vam zakipi. Dok je još uvijek vruća tekuće konzistencije otopljena se čokolada može kombinirati sa drugim sastojcima, ali oni moraju biti iste temperature. Želite li čokoladnom glazurom prevući sitne kolače, viljuškom ih namočite u glazuru, a zatim ih položite na rešetku da se ocijede.
Ukrašavanje novogodišnje torte:
Kako biste novogodišnjim motivima ukrasili gotovu tortu najprije pripremite plašt od marcipana: 800 g marcipan mase i 350 g šećera u prahu razradite rukama na radnoj površini kako biste dobili podatnu i meku masu. Zatim valjkom razvaljajte masu na promjer veći od torte kako biste je u potpunosti mogli prekriti. Prekrijte tortu i odrežite višak mase. Marcipan je idealan za bojenje pa za motive zvijezda, u novu količinu marcipan smjese dodajte gotovu jestivu crvenu boju i mijesite dok ne dobijete ravnomjerno obojenu smjesu. Zatim marcipan tanko razvaljajte i pomoću kalupa izrežite zvijezde. Rasporedite zvijezde po torti. Nekoliko zvijezda postavite na vrh cjediljke za limun kako bi se stvorilo udubljenje i malo pritisnite, pa ćete tako dobiti cvjetove. Od novih 100 g marcipana i 30 g šećera u prahu (ili možete iskoristiti višak koji ste odrezali sa torte) pripremite novu smjesu koju ćete obojiti u zeleno pa napravite listiće, kuglice i različite ukrase. Sve poslažite na tortu i pospite šećerom u prahu.