Ljetne zamke
1. ČUVAJTE SE PROMAHE
Kada ste oznojeni, ne pravite promahu u prostoriji u kojoj boravite niti u automobilu tokom vožnje. Vazduh koji struji osvježava vas samo kratkotrajno, a može da vam donese brojne probleme poput kihavice, kašlja, bolova u ušima, vrtoglavice, ukočenosti vrata, ramena ili leđa. Promaha brzo hladi kožu i nadražuje nerve, usljed čega mogu da nastanu i teže komplikacije, kao što su pareza facijalis, iskrivljenost mišića lica.
SAVJET: Ne sjedite na promahi. Kada provjetravate prostoriju ili automobil, izađite nakratko.
2. PAZITE GDE SJEDITE
Sjedenje ili ležanje na hladnim površinama, posebno u mokrom kupaćem kostimu, povećava rizik od upale bešike. O tome bi posebno trebalo da povedu računa žene jer su one sklonije infekcijama mokraćnih puteva. Činjenica je da te upale najčešće prouzrokuju bakterije, koje lakše prodiru ukoliko su odbrambeni mehanizmi mokraćnih kanala i bešike usled hladnoće oslabljeni.
SAVJET: Ako nemate rezervni kupaći kostim koji biste obukli po izlasku iz vode, sjedite na suncu dok se ne osušite.
3. PRVO TUŠ, POSLE BAZEN
Toplota širi krvne sudove, a hladnoća ih sužava. Zbog toga ne treba da ulazite u vodu odmah nakon sunčanja. Naglo rashlađivanje zagrijanog tijela može da izazove kolaps kardiovaskularnog sistema, a posebno može da bude opasno za osobe koje imaju srčane tegobe i probleme sa cirkulacijom.
SAVJET: Ako ste duže boravili na suncu, istuširajte se prije ulaska u vodu. Ukoliko nema tuševa, onda u vodu ulazite postepeno, kvaseći dio po dio tijela.
4. NAGLE PROMJENE TEMPERATURE
Ako je temperatura napolju preko 30 stepeni, a vi uđete u klimatizovanu prostoriju, organizam neće moći u kratkom roku da se adaptira na tako naglu promjenu i doživjet će šok. Kao posljedica dugotrajnog boravka u pretjerano rashlađenom prostoru mogu da se jave ukočenost mišića, prehlada, promuklost i upala ždrijela.
SAVJET: Razlika između temperature klimatizovanog prostora i spoljne temperature ne smije biti veća od šest stepeni.
5. SOK DA, ALI BEZ LEDA
Previše rashlađena pića predstavljaju temperaturni šok za sluznicu ždrijela i glasnice, pa se javljaju promuklost, grebuckanje u grlu i bol pri gutanju. Voda iz frižidera i napici s puno leda ne prijaju ni želucu, jer usporavaju varenje.
Ovakav vid rashlađivanja tokom ljetnjih dana posebno treba da izbjegavaju osobe koje pate od gastritisa, čira na želucu ili dvanaestoplačanom crijevu.
SAVJET: Rashlađujte se umjereno. Pijte tečnost sobne temperature, svježe iscijeđene sokove od voća i povrća, mineralnu vodu i mlake nezaslađene čajeve.