Ubrzajte rad crijeva


Da se crijeva ne bi ulijenila, u njima mora da postoji nešto što ih draži. Ali nedostatak sadržaja koji podstiče crijeva na kretanje ne znači isto što i nedostatak hrane. Za pokretanje crijeva potrebno je da hrana koju unosite u organizam sadrži nesvarljive sastojke, koji draže muskulaturu crijeva na kretanje i tako izazivaju izbacivanje izmeta iz debelog crijeva. Ti nesvarljivi sastojci hrane su pokožice voća, povrća i žita, tj. celuloza. Ako u hrani nema dovoljno celuloze, onda tanko crijevo upije svarljive sastojke hrane, i u debelo crevo ne dolazi dovoljno ostataka i otpadaka koji bi izazvali njegovo kretanje i pražnjenje. Tada dolazi do lijenosti crijeva ili zatvora.

Odaberite odgovarajuća vlakna
Vlakna su supstance otporne na sokove koji se luče u gastrointestinalnom traktu. Dijele se na „rastvorljiva“ i „nerastvorljiva“. U borbi protiv zatvora najviše će vam pomoći nerastvorljiva vlakna, kao što su celuloza i lignin, sadržani u kupusu, kelju i sličnom povrću. Ona nabubre u dodiru s vodom i izazivaju grčenje crijevne muskulature. Rastvorljiva vlakna, kao što je pektin, nalaze se prvenstveno u voću, crnom i bijelom luku. Ona usporavaju apsorbovanje šećera, masti i holesterola i, uopšteno govoreći, nisu naročito korisna za rad crijeva. Jedini izuzetak je inulin, koji blagotvorno deluje na crijevnu floru i podstiče apsorpciju kalcijuma, a koga najviše ima u crnom luku i korjenastom povrću.

Ne odlažite pražnjenje creva
Loše životne navike, nedovoljna fizička aktivnost, sklonost da se odlaže pražnjenje crijeva i prekomjerna upotreba laksativa mogu da prouzrokuju zatvor. Crijevima nimalo ne prija neuravnotežena ishrana siromašna biljnim vlaknima i zato je veoma važno da obratite pažnju na to šta jedete. Dovoljno je da dnevno unesete od 30 do 35 grama biljnih vlakana, pa da obezbijedite pravilan rad crijevne muskulature. Ako uz to budete pili dovoljno vode i ne budete jeli na brzinu, ovaj problem će za vas postati prošlost.
Vitamin F podstiče rad crijeva. Vitamin F, koji se sastoji od tri esencijalne masne kiseline, prisutne u sjemenu lana i suncokreta, žitaricama i soji, podstiče rad crijeva. Najznačajnija uloga ovih sastojaka je regulisanje holesterola u krvi i blagotvorno dejstvo na jetru.

Čaša vode za bolju probavu
Ako je za vas svaki odlazak u toalet drama, a uz to imate i bolove u stomaku, obratite se doktoru. U najvećem broju slučajeva bit će dovoljno da povećate dnevni unos tečnosti, vode, čaja, mlijeka, sokova od voća i povrća i jogurt s aktivnim fermentima, i tako očistite organizam od nagomilanih toksina. Svima se preporučuje da dan započnu sa čašom vode jer će tako podstaći rad crijeva.