Pizza - omiljeno brzo jelo


Pizza je pečena pita talijanskog porijekla koja se sastoji od krušnog tijesta prelivenog umakom odparadajza, sirom i raznim drugim sastojcima. Smatra se da značenje riječi pizza potječe iz starotalijanskog, kada je značila tačka. Tačno porijeklo pizze nije poznato. Mogli su je izmisliti Feničani, Grci, Rimljani ili bilo koji drugi narod koji je pronašao tajne miješanja brašna i vode i podgrijavanja smjese na vrućem kamenu. Tadašnja je pizza više ličila tradicionalnom hljebu koji je i danas popularan u Grčkoj i zemljama srednjeg Istoka. Nakon toga, najprije u antičkoj Grčkoj, a potom i u Rimu, povelika okrugla lepinja od brašna i vode počinje sve više sličiti pizzi. Prelijeva se maslinovim uljem i oplemenjuje mediteranskim travama i češnjakom.

Zanimljivost: Na vrhuncu snage Perzijskog carstva, vojnici Darija Velikog, naviknuti na duge marševe, pekli su ravni kruh na svojim užarenim oklopima i potom ga pokrivali sirom i dodacima. U 16. stoljeću, nakon otkrića Amerike, Talijani bivaju upoznati sa paradajzom i shvataju da uopće nije otrovan kako se mislilo te ga prihvataju mnogo prije od ostatka Evrope. Naravno, u Napulju i okolici odmah ga počinju stavljati na pizzu, poboljšavajući tako njezin okus. U 18. stoljeću pizzi počinju dodavati i specifičan sir mozzarellu koji se dobivao od mlijeka bivola. U 17. i 18. stoljeću pizze se već naveliko prodaju po ulicama, a one iz pokrajine Campagna, zahvaljujući paradajzu, a poslije i mozzarelli, slove kao najbolje u Italiji. U 19. stoljeću postaju toliko popularne da se 1830. godine u Napulju otvara i prva pizzeria na svijetu, Antica Pizzeria Port’ Alba koja u istoimenoj ulici na kućnom broju 18 posluje i danas. U 20. stoljeću pizza dolazi i u Ameriku putem talijanskih iseljenika. Ispočetka je tamošnjoj populaciji bila poznata pod nazivom pita od rajčice, i kao takva se i danas može pronaći u sjeveroistočnim Sjedinjenim državama, posebno u talijanskim pekarama New Yorka. Prvu pizzeriju u SAD-u otvorio je Gennaro Lombardi 1905. godine u New Yorku. Tek je 1930. dodao stolove i proširio ponudu i na druga talijanska jela, poput špageta. 

Zanimljivost: Pizza je jedno od najomiljenijih malih jela na svijetu, a najvjerovatnije je i najstariji fast food obrok na svijetu. Još u 17. i 18. stoljeću pizze su se uveliko prodavale na ulicama i u pekarama u Italiji. Oko 1950. Amerikanci počinju pizzi posvećivati osobitu pažnju, zahvaljujući zvijezdama talijanskog porijekla kao što su Frank Sinatra, Jimmy Durante, Joe DiMaggio, a posebnoj popularnosti jela pridonio je i stih iz Dean Martinove pjesme That’s Amore u kojoj se nižu zanimljiva poređenja ljubavi i talijanske hrane, poput ključne: ‘’When the moon hits your eye like a big pizza pie, that’s amore”. („Kad te mjesec pogodi u oko kao velika pizza, to je ljubav“, slobodno prevedeno.)
Nakon tog hita ni Amerika nije mogla prestati pjevati i jesti pizzu, a zajedno sa Amerikancima, i ostatak svijeta je postao ovisan o pizzi. Tako su pizze danas postale i najpopularnije jelo na svijetu te ne treba čuditi što se 9. februar slavi kao Međunarodni dan pizze.

Savjet: Gotova pizza mora biti ravnomjerno ispečena, mirisna, ne previše hrskava i sa jasno istaknutim bijelim rubom.