Rok trajanja
Prije kupovine hrane uvijek treba provjeriti rok trajanja, no on nije jednako važan kod svih namirnica. Minimalni rok trajanja brzo pokvarljive hrane koja može biti opasna za zdravlje označava se riječima “upotrijebiti do”. Na takvim namirnicama navedeni su i podaci o uslovima čuvanja hrane i, primjerice, “čuvati na hladnom”. Kod ostalih namirnica minimalni rok trajanja označava se riječima “najbolje upotrijebiti do...” ili “najbolje upotrijebiti do kraja”. Rok trajanja najvažniji je kod sirovog mesa jer njegovo kvarenje može uzrokovati opasna trovanja. Ponekad je meso potrebno potrošiti i prije navedenog roka jer kućni frižideri ne mogu održati svježinu jednako dugo kao oni u trgovinama. Smeđa ili zelena boja te ljepljiva, i suha struktura, kao i neugodan miris, pouzdani su znakovi kvarenja. Takvo meso bez oklijevanja bacite.
No čak i ako meso izgleda i miriši dobro, ne znači da je i dalje upotrebljivo jer znakovi kvarenja nisu odmah vidljivi. Mljeveno meso može u frižideru izdržati dva dana, a odresci tri, četiri dana. Zaključite li da ih ne možete pojesti u tom roku, što prije ih treba zamrznuti. Zamrznuto mljeveno meso treba upotrijebiti u roku od tri mjeseca, svinjetina će izdržati šest mjeseci, a govedina, teletina, janjetina i srnetina od osam do 12 mjeseci.
Meke sireve kao što su brie i camembert najbolje je pojesti uroku od tri, četiri dana nakon otvaranja. Tvrdi sirevi poput parmezana ili paškog sira mogu trajati do tri sedmice, a u zamrzivaču će izdržati šest mjeseci. Ako na komadu tvrdog sira primijetite malu pljesnivu mrlju, možete odrezati taj dio i pojesti ostatak. No ako je sir pokriven mnoštvom pljesnivih mrlja, odmah ga bacite.
Na suhoj hrani poput čipsa, kokica, krekera ili keksa rok trajanja više se odnosi na okus nego na sigurnost. Stari čipsevi nisu nimalo ukusni, ali se od njih nećete otrovati. Takvu hranu najbolje je pomirisati prije upotrebe - ako smrdi, bacite je. Najbrže će se usmrdjeti prerađene grickalice koje sadrže lanene sjemenke ili laneno ulje jer ono vrlo brzo postaje užeglo.
Voće i povrće rijetko imaju naveden rok trajanja. Najviše hranjivih tvari sadrže dok je svježe, a najbolje ih je potrošiti u roku od sedam dana. Tvrdo povrće poput mrkvi može izdržati i duže. Na hladnom, suhom mjestu krompir može izdržati duže od mjesec dana, a luk još duže. No ne držite luk i krompir zajedno jer će se brže kvariti.