Zamrznute namirnice
Zamrzavanje kuhanih jela
Važno je pridržavati se određenih uputstava:
- so i začine treba dodati kada se jelo odmrzne
- upotrijebiti što manje masnoće
- peciva, kolači od dizanog ili lisnatog tijesta mogu da se zamrznu sirovi ili pečeni
- torte i razni sočni kolači moraju da se zamrznu odmah poslije spremanja
- odmrznuta jela nije preporučljivo ponovo zamrzavati
Mlijeko i mliječni proizvodi
Preporučuje se zamrzavanje samo pasterizovanog mlijeka, koje treba odmrznuti u frižideru. Puter i margarin zamrznuti u aluminijumskoj foliji, a isto važi i za sireve, koje takođe treba odmrznuti u frižideru i potrošiti za nekoliko dana. Kiselo mlijeko, jogurt i pavlaka nisu pogodni za zamrzavanje.
Meso
Ovo je namirnica koja najbolje podnosi zamrzavanje. Inače, meso može da se odmrzne djelimično ili potpuno, što zavisi od načina pripreme. Najbolje je da bude odmrznuto u frižideru (12 - 24 sata). Nipošto ne zamrzavati već odleđeno meso, jer bakterije mogu početi da se razmnožavaju tokom ili posle odmrzavanja, a ponovno zamrzavanje može da se odrazi na kvalitet.
Riba
Može da se zamrzne sirova, kuhana ili pečena. Preporučljivo je da bude posnija, jer masnija ima kraći rok trajanja u zamrzivaču (najduže tri mjeseca). Najbolji način pakovanja svježe ribe je u aluminijumskoj foliji. Zamrznutu ribu prije pripreme treba odmrznuti u frižideru (12 - 24 sata).
Povrće i voće
Kvalitet zamrznutog povrća zavisi od kvaliteta svježeg, pa je zrelo povrće, direktno iz bašte - najbolje za zamrzavanje. Skoro sve vrste mogu uspješno da se zamrznu, osim onog koje sadrži veliku količinu vode (paradajz, krastavac, zelena salata, rotkvice), jer pri odmrzavanju led oštećuje njihovu strukturu.
Prije zamrzavanja, povrće treba dobro oprati pod mlazom vode i blanširati (kratkotrajno potapanje u vrelu vodu). Ovo je veoma važno, jer usporava ili stopira aktivnost enzima. Oni su značajni za rast i zrenje povrća, ali ako se njihova aktivnost ne zaustavi prije zamrzavanja, povrće gubi boju i okus, otvrdne i postaje neukusno u roku od nekoliko nedelja po zamrzavanju.
Neposredno poslije blanširanja, povrće treba isprati hladnom vodom, da bi se zaustavio proces kuhanja. Pošto se ohladi, povrće se stavlja u posebne plastične kutije ili kese, koje treba «ubaciti» u zamrzivač što prije, a najkasnije za 24 sata (za to vrijeme ga treba držati u frižideru).
Pri zamrzavanju voća - poput borovnica, malina, kupina, višanja... dobro je posuti ga šećerom, kako bi se što više očuvao okus. Prilikom pripreme poslastica, ovo voće uglavnom ne treba odmrzavati.
Vrijeme čuvanja zamrznutih namirnica
• Mlijeko i tvrd sir mogu da se čuvaju u zamrzivaču do šest mjeseci, a puter do devet.
• Svinjsko i teleće meso ne bi trebalo čuvati duže od šest do devet mjeseci, a piletina i govedina mogu da ostanu u zamrzivaču do 12 mjeseci. Šunku i slaninu treba potrošiti u roku od jednog mjeseca. Posnija riba može da se drži u zamrzivaču do šest mjeseci, dok masnija ne bi trebalo da stoji duže od tri mjeseca.
• Povrće i voće može da se čuva u zamrzivaču od 8-12 mjeseci.
• Kuhana jela od povrća mogu da se u zamrzivaču čuvaju do četiri meseca, a ona koja sadrže meso i ribu - do tri mjeseca.
• Hljeb i peciva mogu da ostanu u zamrzivaču do šest mjeseci, kao i pečeni sitni kolači, a torte i pite do četiri mjeseca.