Trikovi u kuhinji
Da prašak za pecivo ne postane ružičast – to će se dogoditi ako ga pohranimo zajedno sa ostalim začinima npr. Vanilin šećerom ili cimetom. Zato prašak za pecivo treba držati u posebnoj, čvrsto zatvorenoj kutiji, na suhom i hladnom mjestu. Međutim, čak i kada prašak postane ružičast jednako je djelotvoran za vaša peciva.
Ako se od bjelanaca ne može istući čvrst snijeg – dospije li pri odlijevanju malo žumanceta u bjelance, bjelance se ne može istući u čvrst snijeg. Najjednostavnije je odmah ljuskom jajeta izvaditi djeliće žumanceta.
Ako se masnoća tokom prženja pjeni – kad u nju stavimo tijesto, masnoća se pjeni ako nije dovoljno vruća. Osjetljive vrste tijesta mogu se zbog toga i raspasti. Prije nego što meso stavimo u masnoću trebamo provjeriti je li ona dovoljno vruća tako što u nju uronimo držak kuhače. Ako se oko njega stvaraju mjehurići, masnoća je dovoljno vruća.
Da se želatina ne zgrudva – Ako se otopljena želatina zgrudva znači da je smjesa u koju smo je stavili suviše hladna. Zato svi sastojci moraju biti sobne temperature, najmanje 15 stepeni.
Ako kvasac neće da nabuja – da bi nabujao, kvasac zahtijeva toplinu. U kuhinji temperatura mora biti oko 22 stepena. Voda ili mlijeko u koje se kvasac miješa moraju biti temperature tijela, znači oko 36 stepeni.
Da na kolaču ne nastanu gnjecave raspukline – ako u kolače od miješanog tijesta stavimo previše mlijeka, na njima se, tokom pečenja mogu pojaviti gnjecave raspukline. Zato uvijek stavljamo toliko mlijeka da se tijesto teško odvaja od kuhače. Ta vrsta tijesta nikada ne smije biti tekuća.
Ako se prhko tijesto drobi – tijesto se pri miješanju drobi ako nema dovoljno tekućine. U tom slučaju ga rukama čvrsto prignječimo da se na sredini stvori udubljenje. U nju naspemo malo mlijeka, te ga viljuškom umiješamo u tijesto.
Ako je prhko tijesto premekano – ako tijesto u kojem je mnogo masnoće pri miješanju postane premekano, stavimo ga na hladno mjesto. No ako je premekano zbog prevelike količine tekućine, odnosno jaja, mlijeka ili vode dodamo mu malo brašna.
Da se ne navlaži donji dio voćne torte – Donji list torte raskvasi se od soka koji iscuri iz voća. Da bismo to izbjegli, list ravnomjerno pospemo učvršivačem tučenog vrhnja.
Da se grožđice ne slegnu na dno kolača – ako je tijesto premekano, grožđice se neće po njemu ravnomjerno raspodijeliti već će pasti na dno. Zato tijesto mora biti pripremljeno tako da se teško odvaja od kašike.
Da se preljev za torte ne zamuti – Preljev se zamuti ako ga pri pripremanju miješamo velikom brzinom, tj. Suviše čvrsto. Naime prebrzo se zgrudva i u njemu zaostaju mjehurići zraka. Zato preljev treba oprezno miješati kašikom, a ne metlicom za tučenje.