Ljekovita svojsta koprive


Kopriva je samonikla biljka koja se od davnina koristi za liječenje najrazličitijih bolesti. Njene blagodati poznavali su i stari Egipćani, Grci i Rimljani koji su je koristili protiv reumatskih bolova i artritisa.

KADA SE BERE
Kopriva raste do 80 cm u visinu i ima srcolike, šiljate listove prekrivene dlačicama. Vrh lista se lako lomi i kida, nakon čega iz njega ističe sok koji izaziva peckanje i crvenilo kože.
Kopriva raste svuda, osim u tropskim i arktičkim krajevima, a najviše je ima u šumama, na zapuštenim ledinama, obalama rijeka i potoka.
Cvjeta od maja do septembra. Ljekoviti su i korijen i nadzemni dijelovi biljke i listovi. Korijenje se skuplja u proljeće i jesen, mladi listovi u proljeće, a stabljika s cvjetovima tokom cijele godine.  

ŠTA SADRŽI
Zeleni listovi koprive sadrže mnogo hlorofila, a njihova hemijska struktura slična je hemoglobinu. Lišće obiluje i mineralima, pogotovo gvožđem, fosforom, magnezijumom, kalcijumom i silicijumom, supstancama koje čine ovu biljku dobrim diuretikom. Osim toga, kopriva sadrži i vitamine A, C i K, tanine, brojne aminokiseline i šećere.

ZA ŠTA SE KORISTI
Kopriva se pokazala kao sjajan lijek protiv reumatskih bolova i artritisa, otežanog mokrenja, oboljenja jetre, žuči i slezene. Osim toga, koristi se i za podizanje nivoa gvožđa u krvi, olakšavanje probave, ublažavanje dijareje, liječenje hemoroida i kolitisa. Kopriva reguliše i nivo šećera u krvi, pa se nalazi u mnogim čajnim mješavinama koje koriste dijabetičari, ali ima primjenu i u liječenju hroničnih dermatoloških oboljenja poput ekcema, akni i prekomjernog opadanja kose. Pomaže i protiv oralnih infekcija, afti, upala desni i angina.

ISPROBANI RECEPTI
Za oporavak
Kašičicu sušene koprive prelijte s 2,5 dl vrele vode, ostavite da odstoji 10 minuta, procijedite i pijte tri puta dnevno.
Ovaj čaj riješit će sve probleme s ekcemom, glavoboljom, mokraćnim kanalima, želucem, anemijom…
Možete da ga pijete i kada vas muče virusne ili bakterijske infekcije.

Za lijepa stopala
Dvije šake dobro opranih korenova, svježeg lišća i stabljika koprive prelijte s pet litara vode i ostavite da odstoji preko noći. Sljedećeg dana mješavinu zagrijte do vrenja, sipajte u lavor i potopite noge. Bilo bi dobro da stopala držite u što toplijoj kupki barem 20 minuta.

Protiv peruti
Dvije pune šake koprive prelijte s pola litra vrele vode, ostavite da odstoji pet minuta, procijedite i dodajte šoljicu sirćeta. Umasirajte ovu tinkturu u kožu glave pola sata prije pranja kose.

PAŽLJIVO S UPOTREBOM
Kopriva se ne smije koristiti neprokuhana jer može da ošteti bubrege. S obzirom na to da pojačava lučenje mokraće, uzimajte namirnice bogate kalijumom da ne bi došlo do gubitka tog minerala.