Palačinke - omiljena poslastica


Jeste li znali da su se prve palačinke jele još u antičko doba? Naravno, to nisu bile palačinke kakve mi danas jedemo. Pečenu mješavinu mlijeka, brašna, jaja i začina antički Rimljani su nazivali ‘alita dolcia’ ili, u prijevodu, ‘nešto slatko’. Nalikovala je pogačici ili omletu. Palačinke kakve danas poznajemo nastale su u Evropi u srednjem vijeku.

Sama riječ palačinka dolazi od mađarske riječi palacsinta (palačinta). Kroz prošlost su se sastojci za palačinke mijenjali i nadograđivali. Brašno, kukuruz, krompir glavni su sastojci od kojih su se pravile palačinke. Nekoć su se pekle na ognjištu u improviziranim tavama. Danas se peku u tavama za palačinke, ali najbolje su one željezne, najobičnije. Tanke ili debele, slane ili slatke, prelivene raznim sirupima ili posipane voćem, sve su se palačinke prilagodile raznim nacionalnim kuhinjama i lokalnim običajima.

  • U Bosni i Hercegovini palačinka se nazivala prevrta jer kada se ispeče s jedne strane, ‘prevrne’ se na drugu.
  • U Francuskoj se tanka krompir-palačinka naziva galette.
  • Za Amerikance je to pancake, debela i suha, s obaveznim preljevom od šećernog javora.
  • Pancake je kod Engleza tanka i malo nauljena palačinka prelivena šećerom i limunom.
  • Francuzi je zovu crêpe Suzzete i prave je sa sokom od naranče. Drop scones su poznate u Škotskoj kao palačinke od kukuruznog brašna. Dadar gutung nazivaju je u Indoneziji, a bao bing u Kini.
  • Palačinka je jedna od najjednostavnijih poslastica koju možemo pripremiti na brzinu, ako nam se pojave iznenadni, nenajavljeni gosti. Njena priprema je vrlo brza i jednostavna, a mogućnost kombiniranja okusa velika. Postoji i veliki broj običaja povezanih s pečenjem palačinki. Npr. ‘olney pancake race’ smatra se najstarijim.