10 najčudnijih jela
1. Pita od aligatora (SAD) - u Jacque-Imo's Caféu u New Orleansu nudi se pita čiji glavni sastojak je aligator. Aligator je uobičajena zamjena za meso u Louisiani, uglavnom zato što se te životinje i uzgajaju u komercijalne svrhe u južnoameričkim državama. I dok je najcjenjeniji dio aligatora njegova koža, meso se također može naći u prodaji na tržnicama. Dotična pita sastoji se od sira, aligatorovog mesa i škampa.
2. Gorka dinja (Afrika/Azija) - ako niste probali ovo voće ne znate što je gorčina. Različite metode koriste se kako bi se iz dinje izvukla gorčina, poput soljenja ili blanširanja. Unatoč tome voće je bogato vitaminima i mineralima, a navodno pomaže i u liječenju hiv-a.
3. Krvavi jezik (Njemačka) - premda zvuči odvratno, ovo njemačko tradicionalno jelo i nije toliko neukusno. Rađeno je od kravlje krvi i jezika, koji se osuši, prokuha, začini, ohladi, te oblikuje u štrucu i zatim nareže na tanke ploške.
4. Pileće koljeno (Kina) - Kinezi i Japanci vole pileća koljena. Kinezi ga jedu začinjenog bijelim lukom prženog i s kombinacijom raznih začina. Ovo jelo može zvučati kao solucija u kojoj se morate mnogo namučiti da bi malo dobili, međutim ne sadrži kosti. Sasvim je jestivo, a sastoji se od hrskavice, mesa, kože i masti.
5. Haggis (Škotska) - ovo jelo čudno izgleda no dio je škotske tradicije. Radi se od ovčjeg srca, jetre i pluća, nadjevenih i pomiješanih sa zobi, lukom, likerom i začinima. Tako pripremljena mješavina stavi se u ovčji želudac koji se zatim kuha i servira.
6. Živi jastog (Azija) - danas su mnogi opsjednuti svježinom hrane. No vjerojatno bi se i sami iznenadili kada bi im se servirao sashimi jastog koji se još kreće na tanjiru. Glavni dio ove delikatese jest brza priprema - što je kuha brži, to je obrok življi. Jastog se prereže napola, a meso iz repa se na brzinu izvadi i izreže u sashimi porcije. Zatim se vrati u natrag u rep. Druga polovica se postavi na led kako bi se očuvali refleksi. Jastog bi se trebao micati dok gleda kako ga konzumirate.
7. Natto (Japan) - radi se o soji se kuha na pari 6 sati, a zatim joj je dodana bakterija Bacillus subtilis. Nakon 24-satne fermentacije, i tjedan dana starenja natto je spreman za serviranje. Osim toga, ovo jelo ima i ljekovita svojstva. Smanjuje rizik od krvnih ugrušaka i osteoporoze.
8. Bodljikavi kaktus (Meksiko) - ljudi u Meksiku koriste ga kako sastavni dio mnogih jela, od doručka do deserta. Kada se uklone bolje, može ga se pripremati i jesti na različite načine: sirovog, grilanog, kuhanog, pečenog ili čak kao sladoled. Okus mu je blag, a uz to je i hranjiv, jer sadrži dosta vitamina i minerala. Može čak pomoći u liječenju dijabetesa.
9. Witchetty crv (Australija) - ovo je još samo jedan dokaz da se hrana može pronaći bilo gdje ukoliko imate volje jesti nešto debelo, sočno i puzajuće. Crve se može jesti sirove ili kuhane. Bogati su proteinima, a imaju okus poput jaja ili piletine.
10. Kravlje vime (Italija) - pomalo je iznenađujuća činjenica da se s krave ništa ne baca. Prije mnogo vremena siromašni su morali smisliti kako se prehraniti od ostataka, dok su bogati uživali u najboljim dijelovima krave. To je rezultiralo pirjanim i pečenim kravljim vimama, koje mogu konzumirati čak i oni koji ne podnose laktozu.