Slobodno uživajte u čokoladi!


Čokolada ima važnu tvar koja štiti stanice u organizmu, a to je vitamin E, zatim željezo potrebno crvenim krvnim tijelima i u prevenciji anemije te magnezij koji pridonosi dobroj funkciji živaca. Nedostatak magnezija može izazvati grčeve u premenstrualnom sindromu.

Oni koji uvijek pruže ruku prema čokoladi kad se osjećaju neraspoloženo i potišteno vjerojatno osjećaju potrebu za prirodnom tvari feniletilaminom, koja je antidepresiv i pomaže da se stvori stanje blage euforije, dobrog raspoloženja, slično onom osjećaju kad je čovjek zaljubljen.

Poznato je da čokolada također sadrži tvari koje djeluju kao stimulansi. Ona, primjerice, sadrži polovinu količine kofeina nađene u kafi, također i teobromina za koji se smatra da stimulira mozak i mišiće, ali bez stvaranja nervne napetosti. Bijela čokolada ima više masnoća i šećera nego bilo koja druga vrsta čokolade.

Čokolada sadrži male količine hemijske supstancije tiramina, koja može u velikim količinama pokrenuti napadaj migrene. Ako ste osoba koja pati od migrenoznih glavobolja, znat ćete koliko čokolade može podnijeti. Međutim, imajte na umu da su crno vino i sir čak jači izazivači migrene.

Da, nekad se mislilo da čokolada uzrokuje i akne. Međutim, danas se zna da nema izravne veze između konzumiranja čokolade i akni kod tinejdžera.

Također postoji mišljenje da čokolada kvari zube. Dok sadržaj šećera u čokoladi stimulira odnosno pomaže pojavi zubnoga karijesa, sam kakao sadrži najmanje tri supstancije koje ubijaju bakterije koje dovode do zubnih oštećenja. Fina kvalitetna čokolada, koja ima znatno više kakaa nego šećera, ne uzrokuje propadanje zuba.

A sada ono najzanimljivije: deblja li čokolada? I da i ne. Čokolada sadrži 550 kalorija u 100 grama (bez obzira na to je li obična, mliječna, s lješnjacima ili punjena). Dakle, ona je visokokalorična hrana koja će dovesti do prekomjerne tjelesne težine ako s njom pretjerujete. Izgleda da je ključ u tome da se jedu male količine kvalitetne čokolade.