Đumbir
Ðumbir – egzotični začin s mirisom limuna
Ðumbir (Zingiber officinale) je višegodišnja biljka porijeklom iz jugoistočne Azije. Dostiže visinu i do tri metra i ima šiljate, uske zelene listove i svijetložute cvjetove. Korijenje je mesnato, debljine prsta, do 20 centimetara dugo i veoma aromatično. Aroma korijenja je prijatna sa mirisom po limunu, a okus je slatkasto pikantan i veoma svjež. Ðumbir je veoma ukusan kao začin pa se koristi u razne svrhe, kao dodatak jelima, za pivo, likere itd.
Uzgoj
Tropske biljke, pa tako i đumbir, na otvorenom se mogu uzgajati samo u tropskim krajevima, a u ostalim dijelovima svijeta su popularne kao lončanice. Kada se uzgaja u loncu, đumbir neće dostići svoju prirodnu visinu niti će cvjetati i proizvoditi gomolje. Uzgaja se pretežno zbog svog atraktivnog izgleda i arome.
Ljekovitost
Ðumbir posjeduje antiseptičko dejstvo i smiruje kašalj, zbog čega se koristi kao dodatak toplim napicima tokom zime. Ðumbir također stimulira perifernu i opću cirkulaciju, zagrijava, otklanja grčeve i spazme, stimulira funkciju jetre i snažan je antioksidans. Koristan je kod uklanjanja edema, groznice te raznih mučnina. U kombinaciji sa drugim biljkama pojačava njihovo dejstvo. Ðumbir sa medom je najpoznatiji kućni lijek u Americi za liječenje kašlja kod djece, a sok od svježeg đumbira, pomiješan sa sokom od svježeg bijelog luka i meda, koristi se kao lijek za astmu.
Svježi i sušeni đumbir
Svjež đumbir i sušen đumbir su potpuno različiti po svojstvima, kao da se radi o dvije različite biljke. U kineskoj medicini sušeni đumbir je poznat kao Gan- Jiang, a svjež korijen kao Sheng-Jiang. Svježi korijen se koristi za pojačanje znojenja i izbacivanje toksičnih materija iz organizma, a sušeni se koristi za stomačne bolesti, dijareju, reumatizam, kašalj itd. Ðumbir je i u sušenom i u svježem obliku oficijelna biljka kineske farmakopeje, i kao ekstrakt i kao tinktura. Koristi se u mnogo recepata i biljnih preparata jer ubrzava reakciju biljaka sa kojima je pomiješan. Žvakanje bilo kojeg komada đumbira je djelotvorno protiv bolesti putovanja,
a čaj je dobar za prehlade i gripu.
U kulinarstvu
Pikantni gomolji đumbira važan su sastojak azijske kuhinje. Trebao bi se koristiti samo svjež korijen jer je aroma đumbira u prahu sasvim drugačija. Ogulite kožu gomolja oštrim nožem i sitno ga nasjeckajte ili naribajte, ovisno o receptu. Korijenje se koristi u mnogim istočnjačkim receptima, a stabljike se mogu kristalizirati.
Ostale upotrebe
Tinktura za želudac
Sastojci: 200 g đumbira, 1 l 60%-tnog alkohola
Priprema:
Ðumbir namočimo u alkohol i ostavimo 21 dan na toplom ali tamnom mjestu. Uzimamo 10-20 kapi prije jela za jačanje želuca, apetita i protiv želučanog katara.
Tinktura za masažu
Sastojci: 40 g tinkture đumbira, 2 g ulja origana, 60 g tinkture ruzmarina.
Priprema: Izmiješajmo sve sastojke. Trljamo bolna mjesta s tinkturom kod reumatskih bolesti.
Med i đumbir
Sastojci: 1 kg meda, 500 g đumbira Priprema: Sitno naribani đumbir pomiješamo s medom. Za liječenje kašlja uzimamo 1-3 čajne kašike na dan.