Lisnato tijesto


Lisnato tijesto je tijesto pripremljeno bez šećera, slojevite strukture i bogato masnoćom. Sastoji se od brašna, masnoće, malo soli i vode. Pripremanje lisnatog tijesta zahtjeva dosta vremena jer se tijesto svaki put ponovno razvlači. Zahvaljujući tome nastaju slojevi koji su povezani tankim listićima maslaca. Na taj način tijesto postaje rahlo i lisnato. Međutim, lisnato se tijesto prodaje i kao gotov smrznuti proizvod pa možete upotrijebiti i kupovno, kada ste u žurbi.

Pripremanje tijesta

Prosijte brašno u posudu, dodajte masnoću, so, eventualno ocat i vodu. Preradite sastojke mikserom s metlicama) prvo najmanjom, zatim najvećom brzinom u glatko tijesto. Od tijesta oblikujte loptu, prekrijte je prozirnom folijom za čuvanje svježine i ostavite da se odmori 30 minuta.
Narežite maslac na ravnomjerne, tanke listiće. Tijesto razvaljajte valjkom za kolače u pravougao (25 x 12 cm), na jednu polovicu tijesta poslažite listiće maslaca, a krajeve ostavite slobodne. Prekrijte drugom polovicom tijesta i blago pritisnite po rubovima. Razvaljajte tijesto u pravougao debljine 1 cm, preklopite po dužini 3 puta i okrenite komad tijesta za 90 ° (okrenite ga za četvrtinu).
Pripremanje maslaca - Narežite maslac na ravnomjerne, tanke listiće.
Obrada tijesta - Razvaljajte tijesto u pravougao debljine 1 cm, preklopite po dužini 4 puta i ostavite pokriveno oko 30 minuta u frižideru kako se maslac ne bi previše rastopio prilikom obrade. Potom razvaljajte tijesto u pravougao debljine 1 cm, preklopite po dužini 3 puta i okrenite komad tijesta za 90 ° (okrenite ga za četvrtinu). Razvaljajte tijesto ponovno u pravougao debljine 1 cm, preklopite još jednom po dužini 4 puta i ostavite ga pokrivenog oko 30 minuta u frižideru.

Odleđivanje zamrznutog lisnatog tijesta
Ako koristite zamrznuto lisnato tijesto umjesto friško napravljenog morate ga odlediti. Položite lisnata tijesta jedno pored drugog i ostavite ih pokrivene (kuhinjskom krpom) dok se ne odlede.

Zagrijavanje pećnice
U pravilu pećnicu treba zagrijati unaprijed. Molimo obratite pažnju na upute za vaš šporet.

Pripremanje lima za kolače
Lim namažite maslacem ili margarinom (ne koristite ulje!) i poprskajte hladnom vodom kako bi prilikom pečenja nastalo dovoljno pare za stvaranje slojeva. Kod nekih recepata dovoljno je obložiti lim masnim papirom za pečenje.

Daljnja prerada tijesta
Nakon što ste pripremili tijesto savijanjem kao što je gore opisano daljnja prerada ovisi o receptu. Postupite prema receptu i pecite. Pritom tijesto samo još razvaljajte i režite okomito (ne mijesite!) kako bi se zadržali slojevi tijesta.

Pečenje lisnatog tijesta
Tijesto se u pećnici širi zahvaljujući zraku koji sadrži, voda iz tijesta prelazi u paru i maslac se topi. Time se podižu slojevi i nastaju karakteristični listovi. Nakon pečenja, tijesto odmah odvojite od lima i ostavite da se ohladi na rešetki.

Čuvanje
Lisnato tijesto najukusnije je svježe. Punjena peciva brzo omekšaju zato ih konzumirajte na dan pripreme. Suha peciva mogu se čuvati na hladnom i suhom mjestu do 3 dana. Gotovo pecivo može se zamrznuti; odledite ga u pakiranju na sobnoj temperaturi, a nepunjeno pecivo kratko zapecite na temperaturi pečenja.