Domaći, voćni sokovi


Kako biste mogli skuhati voćni žele potreban Vam je sok odgovarajućeg voća. U suprotnom, uvijek je potrebno koristiti svježe pripremljen sok. Važno je obratiti pažnju na upute proizvođača koje se nalaze na raznim sokovnicima. Voće nije potrebno dugo pretvarati u sok inače će sok postati voden što uzrokuje lošije želiranje.

Prikladne metode dobivanja soka:

Stavite voće bez šećera u sokovnik na principu pare, a dobiveni sok ostavite da se ohladi.
Manje količine voća bez dodavanja šećera preradite u sok pomoću ekspres-lonca (s dodatkom cjediljke i eventualno posude za skupljanje soka) i ostavite sok da se ohladi. Ako je potrebno, voće sitno izrežite, kuhajte s malo vode dok ne omekša i nakon toga propustite sok kroz gazu te ostavite da se ohladi. Voće kao limun ili narandže jednostavno možete ocijediti.

Voće koje nije prikladno za želee:
Voćni sok, dobiven putem električne centrifuge, nije baš pogodan za pripremanje želea. Želei pripremljeni od ovakvog soka mogu biti mutni i mekši po konzistenciji. Zbog dijelova celuloze u soku, žele može biti grizast.

Ovdje je spisak koji vam pomaže odrediti koliko je voća (opranog, očišćenog, bez petiljki i koštica te grubo usitnjenog) potrebno da biste dobili oko 1 l voćnog soka. Ovi podaci podliježu prirodnim odstupanjima, ovisno o metodi dobivanja soka i kvaliteti voća:

Jabuke – 1800 g
Kruške – 2700 g
Kupine – 1500 g
Jagode – 1300 g
Maline – 1800 g
Borovnice – 1700 g
Ribizi – 1500 g
Breskve – 1700 g
Dunje – 2300 g
Višnje – 1600 g
Ogrozd – 1600 g
Grožđe – 1700 g