Priprema tjestenine


Domaća tjestenina:
Za domaću tjesteninu na 1 jaje ide oko 200 g brašna zavisno o kategoriji jaja, po želji stavite nekoliko kapi ulja i vode po potrebi. Dobro izradite tijesto kako bi bilo tvrde strukture i bez grudica. Domaće tijesto možete zamijesiti i sa žumancima i vodom, pa će biti jake žute boje i lakše će se sušiti kada ga budete ribali npr. za tarhanu (izmrvljeno ili izrendano tijesto koje se poput mrvica suši i od kojeg se pravi poznata istoimena juha). Kod tijesta za domaću tjesteninu uvijek birajte što kvalitetnije i što svježije sastojke koje prije upotrebe držite na sobnoj temperaturi. Tijesto prije razvlačenja pustite da odmori oko pola sata, a nakon oblikovanja i rezanja gotovu tjesteninu sušite na lanenoj ili pamučnoj krpi posutoj brašnom. Tjestenina u boji: Ukoliko želite dobiti obojenu domaću tjesteninu, u jaja, prije nego ste umiješali brašno stavite kašiku paradajz pirea za crvenu tjesteninu ili dobro usitnjenog kuhanog špinata za zelenu. Ružičastu tjesteninu ćete dobiti dodavanjem soka od cvekle, žutu uz dodatak šafrana, narandžastu dodavanjem soka od mrkve, a crnu uz dodatak crnila od sipe.

Odabir brašna:
Domaće tjestenine i rezanci pripremaju se najčešće od bijelog glatkog brašna, ali se preporučuje mješavina glatkog i oštrog brašna. Za valjuške, žličnjake, okruglice i njoke prikladnije je oštro brašno. Mjere: Kod pripreme suhe gotove tjestenine uzmite 50 g za predjelo, 80-100 g za glavno jelo, 60-80 g za prilog, a za juhu uzmite 20-30 g. Ukoliko ste u dilemi kod pripreme samo jednog osnovnog jela, računajte 100 g tjestenine po osobi.

Salate:
Za salatu se najčešće uzima tjestenina srednje veličine, često šuplja poput makarončića, školjkica i spirala, jer se šuplje tjestenine bolje prožmu sa umakom. Hladne salate: Tjesteninu za hladnu salatu uvijek treba skuhati „al dente“, tjestenina se ne smije raskuhati, a na 200 g tjestenine ide 2 litre vode te kašika soli. Hladne salate s tjesteninom će biti ukusnije ako pripremite dressing i ostavite neko vrijeme izmiješanu kuhanu tjesteninu i umak da se okusi prožmu.

Nadjev za tjesteninu:
Domaće torteline i raviole možete puniti mljevenim mesom, parmezanom, različitim sirevima, sitno sjeckanom piletinom, špinatom, blitvom, svježim sirom, šunkom, kuhanim povrćem i različitim slatkim nadjevima za raviole.

Dodavanje okusa:
Unaprijed će tjestenina poprimiti miris ili okus ako vodi za kuhanje dodate neke začine, začinsko bilje ili kocku kokošje juhe.

Zapečena tjestenina:
Kod pripreme tjestenine u pećnici, pećnicu unaprijed dobro zagrijte. Propisanu temperaturu nemojte mijenjati, a na dno pećnice stavite posudu vrele vode da se tjestenina ne osuši.

Odabir vina uz tjesteninu:
Uz ribu, bijelo meso i tjesteninu s bijelim umacima piju se bijela vina, jer što je pojedino jelo masnije i kremastije (npr. tjestenina carbonara), treba mu vino s jačom kiselinom poput primjerice sauvignon blanca. Njegova visoka kiselina doslovno reže mliječnu masnoću jela spravljenih sa sirom, maslacem i vrhnjem pa se tako postiže određena ravnoteža okusa. Velike razlike u odabiru vina ovise od kombinacije sira sa tjesteninom. Tako sirevi s mekanom tjesteninom zahtijevaju rosé vina, dok se sirevi s tvrdom tjesteninom poslužuju u kombinaciji sa starijim crnim vinima.