Formula protiv jesenskih virusa
Proteini - Meso bogato proteinima, piletina, gljive, jaja, riba, mlijeko, mliječni proizvodi, mahunasto povrće, orasi, sjemenke i proizvodi od soje obogatit će vašu ishranu i pomoći razvoju epitelnih ćelija u prethodno navedenim udarnim membranama koje virus prve napada. Tri osrednja obroka dnevno bilo kojih od ovih namirnica ojačat će vašu barijeru na viruse. Vitamin A - Konzumiranje raznovrsnog voća i povrća svijetlonarandžaste i tamnozelene boje kao što su mrkva, bundeva, kajsija, mango, špinat i kelj, održat će potrebne nivoe vitamina A, još jednog važnog nutricionog sastojka potrebnog za jačanje respiratornih membrana.
Vitamin C - Ako virus uspije da se probije preko ovih fizičkih barijera, naići će na armiju bijelih krvnih zrnaca koja će pokušati da napadnu i pojedu viruse. Vitamin C igra značajnu ulogu u mobiliziranju odbrambenih ćelija organizma koje napadaju viruse, dok ujedno ima i sopstvene mehanizme za borbu protiv virusa. Zbog toga je veoma važno da svakodnevno unosimo hranu bogatu C vitaminom. Tu spada raznovrsna hrana od paprike, špinata, pa sve do limunastog i bobičastog voća i mahunastog povrća. Čak i konzervirano voće nudi obilje vitamina C, kao i sokovi poput onih od narandže ili grejpfruta.
Cink - Ostale odbrambene ćelije organizma koje napadaju viruse uključuju i “T-ćelije”. Mineral cink je ključan za formiranje ovih antitijela, čak i manja prisutnost ovih ćelija može pomoći za borbu protiv prehlade ili gripe. Poenta priče je da svoj imuni sistem možete pojačati i vratiti u normalno stanje ako unesete dovoljne količine cinka u vašu dijetalnu ishranu. Cink možete pronaći u teletini, jajima i morskim plodovima, a posebno u krabama, ostrigama i sardinama. Hrana u obliku krupnih zrna ili sjemenke tikve također su dobar izvor cinka, iako se kod ove vrste hrane cink mnogo brže apsorbira nego kod hrane bogate proteinima animalnog porijekla.
Selen - Istraživanja sa Univerziteta u Sjevernoj Karolini pokazuju da vam u borbi protiv generalno svih virusa gripe može pomoći mineral selen. Tri brazilska oraha dnevno mogu zadovoljiti vaše potrebe za selenom.
Prva linija odbrane – slana voda i eukaliptus
Slana voda čini čuda – kod prvih znakova prehlade, rastvorite kašičicu morske soli u 20 ml vode i time „grgljajte” grlo i ispirite nos i sinuse, tako što ćete špricom u nosnicu ubrizgati malo vode, nageti glavu ka dolje, brojati do 10 i onda lagano ispuhati nos. Isti postupak ponovite s donjim sinusima, tako što ćete ubrizgati vodu držeći glavu nagetu ustranu.
Eukaliptus - uništava viruse zahvaljujući nekolicini jedinjenja koja sadrži. Dobar je i u obliku esencijalnih ulja koja se koriste pri inhalaciji kod prehlada, kao i za masažu leđa i grudnog koša kod respiratornih infekcija.
Super namirnice
Iako možda zvuči kao marketinški trik, ovaj izraz nije netačan. Priroda obiluje namirnicama koje nam mogu pomoći da ne pokleknemo s prvim opalim lišćem. Među njima su brusnice i bijeli luk. Pored općepoznatog svojstva brusnice da spriječi „kačenje” bakterija za zidove mokraćnih puteva, istraživanja su pokazala da brusnice na isti način djeluju i na brojne viruse, među kojima i na virus herpesa. Zato, jedite ih svježe, grickajte sušene, pravite čaj i uživajte. Super zdrava namirnica “alicin”, koja se dobije kada se sirovi bijeli luk ispasira ili isjecka, pomoći će vašem tijelu da blokira napade koji bi inače oštetili vaše tkivo. Češanj bijelog luka dnevno uveliko će pojačati vaš odbrambeni mehanizam. Trik je da češanj nakon rezanja ostavite da odstoji desetak minuta, kako bi došlo do hemijske reakcije. Nakon toga ga jedite samoga ili u hrani, pazivši da ga nikada ne kuhate/pečete ako očekujete da za vas učini nešto više od pukog aromatiziranja hrane.
Savjet: Ako ste već prehlađeni, ne idite u saunu! To bi bio nepotreban napor, a napor kao i bavljenje sportom morate izbjegavati kad ste prehlađeni. Dobro se utoplite, ako je ikako moguće ostanite kod kuće i nemojte raditi. Ako prehladu pronosate na “nogama”, samo ćete je produžiti!
Suplementi
Nekvalitetne tabletice mogu učiniti više štete nego koristi, jer opterete i zapuše jetru, što nikako ne želimo. Zato oprezno i umjereno s njima. Međutim, u vrijeme velikog stresa i u prelazu godišnjih doba, odlična je ideja malo se „potkajlati” kvalitetnim proizvodima na bazi vodećih imunizatora koje nudi majka priroda - ehinacee, ekstrakta sjemenki grožđa, meda i matične mliječi i aloe vere.
Ehinacea - najpopularnija antivirusna ljekovita biljka poreklom iz Amerike, za koju je dokazano da je prirodni antibiotik i kao takva, ima ograničeno vrijeme korištenja - ne više od 8 nedjelja u kontinuitetu. Odlična je za liječenje genitalnog i labijalnog herpesa, prehlade, gripe, kao i kod drugih virusnih infekcija, jer jača i stimulira imuni sistem.
Aloe Vera - ta “kraljica pustinje” koje ima nekoliko stotina vrsta, ima snažno imunostimulativno dejstvo, koje se pokazalo jako dobro i kod oboljelih od AIDS-a. Također je dobra kod stomačne gripe i kožnih simptoma herpesa.
Ekstrakt sjemenke grožđa – slobodno sebi dopustite da sažvačete nekoliko sjemenki grožđa dok uživate u njemu, iako će vas gorkast okus donekle odbiti. U njima se nalazi veliki borac protiv čitavog spektra virusa.
Royal Jelly - matična mliječ, proizvod pčela radilica koje koristeći cvijetni prah i med uz izdvajanje punovrijednih sastojaka svojih pljuvačnih žlijezda, stvaraju tvar namijenjenu ishrani pčele matice. Oprez osobama alergičnim na polen!
Čajevi:
Matičnjak - veoma prijatan čaj, posebno u kombinaciji sa majčinom dušicom, ruzmarinom i žalfijom. Pijte ga umjesto vode na prve znake prehlade.
Kleka - njeni ekstrakti imaju inhibitorno dejstvo na veliki broj virusa, uključujući i one koji izazivaju gripu i herpes.
Zova i anis - u obliku sjemena, izvanredni su kod virusnih infekcija gornjih respiratornih puteva.
Ðumbir - sadrži čak 10 aktivnih jedinjenja! Koristi se čaj od svježeg korijena đumbira ili đumbir u prahu koji se stavlja u razne napitke.