Čuvanje i kuhanje tjestenine
Kupovina i pohranjivanje
Kupovna sušena tjestenina priprema se od brašna i vode, ponekad s dodatkom jaja. Svježa tjestenina uglavnom sadrži jaja, praktična je jer se brzo skuha, ali nema uvijek tako dobar sastav i sposobnost upijanja kao neke vrste sušene tjestenine. Sušena tjestenina čuvana na policama u dobro zatvorenom omotu, ima vrlo dug rok trajanja (do dvije godine), a svježa se mora čuvati u frižideru i može se čuvati samo dva do tri dana (uvijek provjerite rok trajanja).
Zamrzavanje:
Svježu tjesteninu možete zamrznuti na najduže tri mjeseca, a potom je smrznutu kuhati. Složenci od tjestenine ili jela od punjene tjestenine poput cannellona, lazanja i makarona sa sirom, dobro se zamrzavaju i također se mogu pohraniti na najviše tri mjeseca. Stavite ih u foliju ili u posudu za zamrzivač, tj. posudu koja se može ravno iz zamrzivača staviti u pećnicu.
Kuhanje:
Svaka vrsta tjestenine odgovara svakom receptu posebno, budući da se odabire po obliku, debljini i konzistenciji. Tako su primjerice cjevasti oblici tjestenine (makaroni) pogodni za pripremu u pećnici, a rebrasta je tjestenina izrađena tako da bi zadržala tanji sloj umaka oko sebe. Stoga pri kuhanju obratite pažnju na vrijeme kuhanja koje se nalazi na uputama od pakovanja, kao i na vrstu preporučene tjestenine u receptu. Tjesteninu je potrebno kuhati u dosta kipuće slane vode, a preporučeni je omjer da na 1 l vode ide 10 g krupne soli i 100 g tjestenine. Prilikom kuhanja voda treba kipiti, a posudu ne trebate poklapati. Dovoljno je tokom kuhanja nekoliko puta promiješati tjesteninu. Nikako nemojte tokom kuhanja dodavati hladnu vodu. Kuhanu tjesteninu odmah ocijedite i ne ostavljajte je u vodi od kuhanja jer će previše nabubriti i omekšati.