Lovor


Apolonov hram od lovorovih listova
Lovorovo stablo smatrano je svetim još u grčkoj mitologiji, a posebno je značajno bilo Apolonu, grčkom bogu proročanstva, poezije i izlječenja. Njegove su svećenice jele listove lovora prije no što su iznosile proročanstva u Delfima. Kako velike doze lovora imaju i djelovanje poput narkotika, to može objasniti njihovo padanje u trans. Apolonov je hram imao krov u potpunosti napravljen od lovorovih listova, koji su prvenstveno štitili od bolesti, uroka i gromova. Apolonovom sinu Eskulapu, grčkom bogu medicine, također se prinosilo lišće lovora, budući da se smatralo jakim antiseptikom i zaštitnikom od bolesti, pogotovo od kuge. Culpeper je zapisao u 17. stoljeću da su ‘bobice lovora jako djelotvorne protiv toksina otrovnih stvorenja, te protiv uboda osa i pčela.’
Vrste lovora
Laurus nobilis – poznat kao Grčki ili Slatki lovor Višegodišnje vazdazeleno stablo, visine do osam metara, raspona tri. U proljeće ima male, svijetložute, voštane cvjetove, a zelene jajaste bobice pocrne u jesen. Listovi se mogu dodati temeljcu, juhama, varivima i jedan su od glavnih sastojaka miješanog svežnja začinskih biljaka. Jedini je lovor koji se koristi u kulinarstvu.
Laurus nobilis ‘Aurea’ – Zlatni lovor
Višegodišnje vazdazeleno stablo, visine do pet metara. U proljeće ima male, svijetložute, voštane cvjetove, a zelene jajaste bobice pocrne u jesen. Zlatni listovi mogu izgledati boležljivo u hladnijim, vlažnim zemljama. Zimi treba dobru zaštitu od mrazeva. Režite na jesen/ proljeće da održite zlatne listove.
Uzgoj u vrtu
Lovor ima plitko korijenje pa je stoga podložniji štetama od mraza. Također, listovi se lako oprže za ekstremno hladnog vremena, posebno od hladnih vjetrova. Zaštita im je dakle prijeko potrebna, pogotovo mladim stablima do dvije godine. Kada sadite na otvoreno, stavite biljku na sunce, zaštićenu od vjetra, te na dobro ocjedito, bogato tlo udaljeno barem jedan metar od ostalih biljaka na početku, dajući joj više mjesta kako raste. Budući da je ovo vazdazelena biljka, listovi se mogu brati tokom cijele godine, ali su bolji stariji listovi. Danas je popularno čuvati lovorove listove u sirćetu. Bobice se pak beru za korištenje u lovorovom ulju i maslacu. Lovorov maslac je važan sastojak lovorove masti koja se koristi u veterinarskoj medicini.

Uzgoj u loncima
Lovor je dobra biljka za uzgoj u loncima. Mladim biljkama koristi držanje u loncima i na zatvorenom tokom zime u hladnijim predjelima. Idealno mjesto za ove lonce je kuhinjska prozorska daska. Ne zalijevajte ih previše, te pustite da se kompost isuši za zimskih mjeseci. Ako lonce držite na balkonu, unesite ih unutra ako se temperatura spusti ispod - 5ºC.
Ukrasno drvo
Lovorovo stablo možete oblikovati kako raste pa će vam lijepo ukrasiti vrt. Najbolje je početi od mlade biljke u loncu koja ima ravnu stabljiku. Kako raste, odstranjujte postrane mladice, tačno ispod mjesta gdje želite formirati kuglu. Neka stablo naraste 20 cm duže od željenog, a potom odsijecite vrh. Odrežite preostale mladice do otprilike tri lista. Kada postrane mladice opet narastu na četiri, pet listova, ponovo odrežite da budu svega tri lista. Ponavljajte postupak dok ne dobijete kuglu od listova. Kada se postigne oblik, obrezujte u kasno proljeće te opet u kasno ljeto da ga održite.
Bouquet garni
U knjizi Food for Pleasure (Hrana za užitak) iz 1950. godine stoji: „Bouquet garni je vezica bilja koje je uvijek potrebno za kuhanje.“ Glavno bilje u ovom buketiću su lovor, peršun i majčina dušica.
Ljekovitost
Napravite uvarak listova kao pomoć probavi i za poticaj apetita. Uvarak od lovora dodajte u kupku da opusti bolne udove. Od ostalih upotreba, može ga se koristiti za tjeranje moljaca tako što ćete ga staviti u brašno.
U kulinarstvu
Svježi listovi imaju bolju i jaču aromu od sušenih. Mogu se koristiti u juhama, varivima, čorbama i temeljcu. Također, lovorov list možete dodati ribi, na primjer lososu. Stavite na ugalj za roštilj. Svježe listove stavite u staklenku sa rižom pa će riža poprimiti njihovu aromu. Zakuhajte u mlijeku da začini rižin puding.