Japanska kuhinja


Prednosti japanskog stila ishrane
Zahvaljujući zdravom stilu života i ishrane Japanci žive duže od ostalih naroda. I ne samo da je očekivan život 86 godina za žene i 79 za muškarce (uporedbe radi u Americi žene žive 80 a muškarci 75 godina) već prosječan Japanac 75 godina živi u dobrom zdravlju prema kriterujumima WHO. Japanci, među razvijenim zemljama imaju najnižu proprociju gojaznih, oko 3% (11% Francuza i 32% Amerikanaca je gojazno). A da nije sve u genima govori i to da se Japanci, takođe, brzo ugoje kada počnu da se hrane na zapadni način.

Jedite očima
Magija japanskog stila ishrane sastoji se u ravnoteži percepcije hrane i ukusnoj niskokaloričnoj hrani koja je poslužena u znalački kontrolisanoj količini u malim posudama i tanjirima što sve vodi ka zdravoj balansiranoj ishrani. Ovakav stil ishrane, koji uključuje uživanje u ljepoti obroka vodi ka tome da se sporije jede i uživa u svakom zalogaju, a kao posljedicu manje pojedene hrane jer se mozgu daje vrijeme da shvati kada mu je dovoljno hrane. Prosječan Japanac jede za četvrtinu manje kalorija od prosječnog Amerikanca i to ima za posljedicu njihov dug život. Dokazano je da 8% manje kalorija u ishrani sa umjereno povećanom fizičkom aktivnošću dovodi do značajnog produžetka života, a takođe i do smanjivanja rizika da se oboli od dijabetesa. Smanjivanje kalorijskog unosa ne treba da bude traumatizujuće. Tajna je u tome da se visokokalorična hrana (ona koja sadrži više kalorija po gramu namirnica) kao što je to čokolada, čips, masni biskviti, zamijeni niskokaloričnom kao što je to voće, povrće, supe od povrća (ove supe dio su svakodnevne ishrane Japanaca).

Značaj malih porcija
U Japanu, hrana se služi u odvojenim malim činijama i tanjirićima umesto u jednom velikom poslužavniku. Obrok se sastoji u tome da se proba malo od svačega. Serviranje malih porcija jedna je od najvažnijih tajni zdrave ishrane i redukcije tjelesne težine. Istraživanja su pokazala da kad se serviraju veće porcije one bivaju i pojedene, bez obzira da li smo planirali da ih pojedemo i da li smo zaista gladni. Ljudi pojedu i do 45% više hrane kada je poslužena u većoj količini. A sedam od deset upitanih osoba kažu da količina hrane koju sipaju u tanjir zavisi od veličine tanjira. Sve što je navedeno ima i dobre i loše strane. Loše je to što jedemo bez razmišljanja a dobro što se količina hrane koju pojedemo može smanjiti. Pokušajte da zamijenite tanjire koje obično koristite za ishranu desertnim. Jest ćete manje a da to nećete ni primetiti jer će vaš tanjir izgledati puniji sa manje hrane. Ili pokušajte da hranu servirati u činijcama. Osim toga, ne mora se smaniti količina sve hrane veće samo one koja je bogata mastima i kalorijama.

Otkrijte rižu
Ishrana Japanaca podrazumijeva velike količine riže. Male činije riže služe se uz svaki obrok, uključujući doručak. Bez masnoća, bogat složenim ugljenim hidratima, riža zasićuje sa manje kalorija ostavljajući u stomaku manje prostora za hranu koja deblja. Japanci rižu jedu kuhanu i bez masnoća.

Uživajte u povrću
Japanci su narod koji obožava povrće. Kada pitate japansku domaćicu koji joj je omiljeni obrok koji služi porodici, većina će odgovoriti da je to miješano povrće ukrčakano u začinjenoj supi. Crvena babura, grašak, tikvice, plavi patlidžan, crni luk, paradajz, zelena paprika, mrkva, špinat, mladice bambusa, cvekla, slatki krompir, korijen lotosa, repa, daikon (velika bijela rotkva), burdok (japansko korjenasto povrće bogato dijetnim vlaknima), šitaka pečurke ali i morsko povrće kao što je kombu, nori i vakame dio su uobičajene japanske ishrane. Za svaki obrok služi se 4-5 različitih jela od povrća i niko ne smatra čudnim činjenicu da se supa od povrća ponekad posluži za doručak. Povrće se služi kuhano u začinjenoj supi, pečeno u maloj količini ulja od kanole ili kuhano na pari. Sve metode pripremanja povrća u Japanu omogućavaju maksimalno čuvanje korisnih sastojaka.

Glavni ’’štos’’
Riba, posebno masna riba (Japanci posebno vole losos, svježu tunu, skušu, sardelu i haringu), bogati su omega 3 masnim kiselinama za koje se zna da štite srce i krvotok i doprinose poboljšanju raspoloženja. Japanci čine oko 2% svjetske populacije a pojedu oko 10% svjetskog ulova ribe. To što Japanci jedu više ribe ima posljedicu da jedu manje crvenog mesa koje sadrži zasićene masne kiseline koje doprinose razvoju ateroskleroze i pojavi srčanih oboljenja i dovodi do gojaznosti, kada se uzima u većoj količini.

Soja
Kada se konzumiraju umjereno, soja produkti kao što je tofu sir i drugi, dobra su alternativa mesu kao izvor proteina jer imaju malo ili nimalo masti. Japanski obrok obično sadrži više od jednog jela od soje napr. miso supa ili komadići tofu sira.

Ukusni deserti
Tipičan japanski desert je sezonsko voće, oljušteno, isjeckano i ukusno aranžirano u lijepom tanjiriću. Japanci vole i zapadnjačke deserte kao što je sladoled ili kolači ali ih obično nude u manjim porcijama i sa prefinjenijim okusima. Šolja japanskog zelenog čaja savršen je kraj svakog japanskog obroka.

Zdrave opcije
Potrebno je samo malo promjena pa da se i japanski stil ishrane učini još zdravijim. To je korištenje smeđe riže umjesto bijele. Tradicionalna japanska kuhinja koristi smeđu rižu koja je integralna žitarica bogata dijetnim vlaknima i korisnim ugljenim hidratima. Druga stvar je redukcija soli koju Japanci obilno koriste u ishrani zbog velike količine soja sosa koji koriste i usoljene hrane. Kad god je moguće birajte sosove sa smanjenom količinom soli ili smanjite količinu koju koristite.