Zdrave navike
I premda se stvari koje radimo tokom naše dnevne rutine čine malima, tokom vremena malo postaje veliko. Zadržavajući zdrave navike možete doslovno produžiti svoj životni vijek. Pogledajte o kojim navikama je riječ.
1. Vježbajte - tehnologija nam olakšava život, no ne čini nas uvijek zdravijima. Dnevna tjelovježba definitivan je put do zdravlja. U stvari, studije sugeriraju kako vježbanje može produžiti život za 3 godine. Premda odrasloj osobi s obavezama može biti teško naći vremena za trening, dobra je vijest što mogućnosti za vježbanje ima gotovo svugdje - samo budite kreativni. Hodajte kad god možete, ako živite u zgradi koristite stepenice, siđite koju stanicu prije s tramvaja... Zapravo je prilično jednostavno.
2. Doručkujte zdravo - uključivanje doručka u vašu dnevnu rutinu odličan je način za očuvanje zdravlja i dug život. Tokom godina, istraživači su otkrili da oni koji doručkuju imaju manje šanse da postanu pretili i dobiju dijabetes. Osobe koje imaju naviku doručkovati, generalno se osjećaju bolje i mentalno i psihički. Kako biste dobili najbolje od doručka preporučuje se kombinacija ugljikohidrata, proteina i male količine masti, npr. zobene pahuljice.
3. Spavajte dovoljno - nedostatak kvalitetnog sna može skratiti život. To je zaključak brojnih studija provedenih posljednjih godina. Premda nije jasno koliko mnogo sna ljudi trebaju, manje od 7 sati podiže rizik od raznih bolesti uključujući rak, bolesti srca, dijabetesa i pretilosti. No nije samo nedostatak sna ubojica, već i nedostatak opuštanja. Svi znamo kakav utjecaj ima stres i anksioznost, stoga metode opuštanja doista mogu produžiti život.
4. Redovno čistite zube - ova navika može produžiti život za 6,4 godine, tvrde neki doktori. Premda procjena može biti malo nategnuta, logika koja stoji iza nje ima smisla. Činjenica je da loša oralna higijena može dovesti do opasnih bolesti zubnog mesa poput gingivitisa i periodontitisa. Ove upalne bolesti utječu na sužavanje arterija, glavnim razlogom kardiovaskularnih bolesti.
5. Družite se - postoji stara izreka koja kaže da je dobar prijatelj jeftiniji od lijeka. Istraživači sada ovo potvrđuju, no ne radi se samo o prijateljima. Bilo kakav socijalni kontakt, bilo da se radi o bavljenju sportom ili na kurs kuhanja može pozitivno utjecati na fizičko i psihičko zdravlje. Socijalna mreža može nam osigurati korisne informacije, dati nam psihičku kao i emocionalnu podršku.
6. Održite hidrataciju - naše tijelo sastoji se od skoro 70 posto vode, stoga ne čudi da je ona esencijalna za održavanje zdravlja. Voda nam pomaže da regulišemo tjelesnu temperaturu, zaštitimo zglobove i organe, prenesemo kisik do stanica. Kako bi ostali u formi tijelo moramo stalno opskrbljivati vodom. I premda je uobičajeni savjet o 8 čaša vode dnevno prozvan mitom, poruka nije nužno loša. Sve dok održavate hidrataciju iz različitih izvora, a ne samo vode, vrlo je vjerojatno da ćete ostati zdravi.