Hren


Iako hren najčešće jedemo uz šunku i jaja za uskrsni doručak, on je zbog svojih ljekovitih svojstava visokovrijedna namirnica ne samo u kuhinji nego i u službi zdravlja. Znamo da hren jača imunološki sustav, štiti od prehlade i otvara dišne puteve, no jeste li znali da može poslužiti kao odlična terapija kod križobolje i drugih problema s kralježnicom.

Hren u službi liječenja tegoba
Kada vas slijedeći put zabole mišići naribajte korijen hrena, napravite od njega oblog i ostavite 10-tak minuta na bolnome mjestu. U slučaju peckanja ili iritacije kože, naribanom korijenu dodajte malo mlijeka ili vode kako biste mu ublažili djelovanje. Hren je također dobar kao svojevrstan čistač organizma, poboljšava rad bubrega i mokraćnih kanala te crijeva, jetara i gušterače, a ukoliko bolujete od upale krajnika, ždrijela ili bronhija, nema boljeg prirodnog lijeka od ovog povrća koje je prepuno vitamina C.

Hren u kulinarstvu
Bez obzira na zdravstvene blagodati hrena, on se najčešće upotrebljava u kulinarstvu i to uz kobasice, kuhanu govedinu, šunku, te kao dodatak salatama i umacima na bazi vrhnja, majoneze i senfa. Vrlo je ukusan u kombinaciji s tikvicama, krastavcima i zelenom salatom. Zbog svoje jačine i arome, nadopunit će njihov okus tako što im dodate hren nariban na trakice.
Evo još jednog zanimljivog recepta: operite zelenu salatu te je začinite s malo jogurta ili kiselog vrhnja i dodajte naribani hren. Iako na tržištu imate gotove umake na bazi hrena, ipak je najzdraviji svježi korijen hrena koji ima izrazito jak miris i okus.

Kako možemo prepoznati dobar hren?
Najbolji je onaj svježe ubran, a prepoznat ćete ga po tome što je lagano vlažan i čvrst. Izbjegavajte naborani i mekani korijen jer najvjerojatnije već neko vrijeme stoji. Ako vam ostane viška hrena, ostatak neočišćenog korijena zamotajte u foliju i čuvajte u hladnjaku ili ga spremite u posudu koju možete hermetički zatvoriti te je također stavite u hladnjak. Nikako nije preporučljivo čuvati naribani hren, jer stajanjem gubi svojstva zbog kojih je tako poznat.

Za kraj još nekoliko korisnih savjeta i tajni
Korijen hrena najlakše ćete oguliti – nožićem za povrće, te ga potom naribajte običnim ribežom. Ne ostavljate hren dugo očišćen – jer će brzo potamniti. No kako bi dulje ostao bijel, najbolje je u naribani hren dodati malo soka od iscijeđenog limuna ili jabučnog octa. Preporučljivo je da hren pripremate neposredno prije nego što ga konzumirate, jer aroma i ljutina brzo nestaju ako predugo stoji nariban. Ako želite da hren bude manje ljut – tada njegov oguljeni korijen držite jedan sat u mlijeku, a zatim ga naribajte. Aromu i miris možete ublažiti i naribanom jabukom. Ako u usta stavite puno hrena – njegovu ljutinu ublažiti možete ako pod nos stavite kruh.