Tamna čokolada za zdravlje


Pogledajte posljednja istraživanja koja podržavaju korisnost čokolade sa 70 posto ili više udjela kakaa.

Srce - istraživanja provedena na fakultetu Aberdeen pokazuju da flavanoli, oblik antioksidansa prisutan u čokoladi s visokim udjelom kakaa, pomažu prevenciji od stvaranja uguršaka u krvi, što dovodi do srčanih bolesti. Još jedna studija, provedena u Dusseldorfu, sugerira kako konzumacija flavanola može čak i pomoći oporavku arterija oštećenih pušenjem. A prošle je godine profesor Carl Keen sa fakulteta California, izjavio kako konzumacija malih količina tamne čokolade može imati jak učinak protiv zgrušavanja krvi, kao i aspirin.

Mozak - čokolada je jedan od najboljih izvora magnezija, minerala važnog za zdravlje mozga. Istraživanje provedeno na fakultetu Cornell u New Yorku također je otkrilo da sadrži antioksidans epicatehin koji može štititi od amiloidnih plakova koji uzrokuju Alzheimerovu bolest i ostale bolesti mozga. Studija sa fakulteta Wheeling Jesuit sugerira da čokolada poboljšava pamćenje, koncentraciju i vrijeme reakcije potičući dotok krvi u mozak.

Imunološki sistem - japanska studija objavljena prošle godine navodi da fenoliksi, prirodni antioksidansi koji se nalaze u čokoladi poboljšavaju imunološki sistem, a izvještaj Udruge za istraživanja raka s Havaja iz 2009. dodaje da sastojci po imenu procijanidini, također iz čokolade, imaju isti efekt.

Dugovječnost - studija provedena na skoro 8000 studenata Harvarda tokom 18 godina, otkrila je da su oni koji su jeli čokoladu živjeli skoro godinu dana duže. Loša vijest je ta što su svi bili muškarci, a smatra se da su određene beneficije čokolade efektivnije kod muškaraca nego žena.