Savjeti


Autor: Azra

Objavljeno 14.11.2010.

Riblji specijaliteti

Morska riba:
Oslić ima bijelo, sočno i mekano meso, a kako je lako probavljiv u kombinaciji s povrćem odlična je namirnica za lagan ljetni ručak. Zbog laganog filetiranja i odvajanja kostiju koristi se za pripremu ribljih salata, juha i kod pohanja, ali zbog nježnog mesa rijetko za pripremu na roštilju. Svježe srdele je najbolje uvaljati u brašno i popržiti na ulju, ali pogodne su i za pečenje u pećnici ili na roštilju. Tunu treba kuhati oprezno kako se ne bi prekuhala, a odlična je za pirjanje i pečenje na laganoj vatri, te na roštilju prije čega treba stajati u aromatičnoj marinadi.

Riječna riba:
Pastrmke su idealne za kuhanje, pečenje i prženje, a kod pripreme u pećnici važno ih je podlijevati temeljcem ili vinom. Kod prženja ih treba uvaljati u brašno, a kod pohanja odvojiti meso od kosti i kože kako biste dobili filete. Odreske i filete šarana možete kuhati, pirjati, peći na roštilju, pohati i pržiti. Kod pirjanja najprije odreske šarana lagano popecite na ulju, a zatim ih podlijevajte vinom ili temeljcem. Ukoliko ih pripremate na roštilju, potrebno ih je začiniti i ostaviti u marinadi sat vremena. Kod srednjeg i većeg šarana vrijeme kuhanja je između 15 i 20 minuta po kilogramu težine, a vrijeme se računa tek kada voda zakipi.

Riblji temeljac:
Ovdje upotrijebite glave, kosti i peraje samo nemasne bijele ribe, jer masna riba temeljcu daje gorak okus. Najprije se opere oko 700 g ribljeg sadržaja, stavi se u široku posudu, doda se 1 l vode i 250 ml bijelog vina. Sadržaj se zagrije do vrenja, a zatim se dodaju usitnjeno povrće i začini. Kuha se na laganoj vatri oko 25 minuta, sve se procijedi i temeljac se odmah iskoristi. Ovako pripremljen temeljac možete zamrznuti ili čuvati do 2 dana u hladnjaku.