Savjeti


Autor: Honey

Objavljeno 1.2.2011.

Restoranski maniri V

1. Dovođenje djece u restoran
Nikad nije prerano početi učiti djecu kako da se ponašaju u restoranu. Svako svoju djecu voli najviše na svijetu, ali znajte da djeca koja „divljaju” po restoranu nisu simpatična nikome i svakome će pokvariti ugođaj, ponajviše vama kojima će vjerovatno biti neugodno zbog toga. Odluka da li ćete povesti jako malo dijete u restoran isključivo je na vama, ali niti je, objektivno govoreći, bebama mjesto u restoranu niti ćete se moći opustiti uz dijete koje plače i prijekorne poglede ostalih gostiju. Malo veća djeca sa kojom se već može komunicirati donose u restoran one manire koje su naučili kod kuće, pa tako je poželjno da ih odmalena učite kako da jedu i sjede za stolom. Zgodno je kad restorani imaju kutak za djecu ili makar zalihe bojica i papira za bojenje ili puzli kojima se djeca mogu zabaviti, a možete i sami ponijeti ove rekvizite za svaki slučaj. Što se tiče restorana, bilo bi poželjno da imaju posebnu ponudu za djecu i to u malim porcijama ili pak da omoguće djeci mlađoj od 12 godina naručivanje pola porcije normalnog jela za odrasle.

2. Ostavljanje bakšiša/napojnice
Premda mnogi tvrde kako loše stoje s matematikom, nevjerovatno je kako se pretvore u žive digitrone kad dođe na red plaćanje računa i ostavljanje bakšiša. U svijetu se obično ostavlja 15-20 posto od iznosa ceha, dok je to kod nas uglavnom proizvoljan iznos. Napojnice u suštini označavaju vaše zadovoljstvo jelom i uslugom, pa ako je osoblje bilo drsko, zaboravno ili nemarno ili ako ste ih morali dozivati po pola sata, ostavite i vrlo malu napojnicu. Po pravilu, bakšiš u restoranima se ne ostavlja samo u baš ekstremnim slučajevima. S druge strane, ako se osoblje vidljivo trudilo da vama bude ugodno, nemojte biti škrti i ostavite malo i više nego što ste namjeravali (nepisano pravilo za takve slučajeve je cca 20-25 posto od iznosa ceha). Što se tiče kafića i barova, poželjno je i tu ostavljati bakšiš, u proporciji sa narudžbom pića. Ako samo pijete kafu, onda nema smisla davati napojnicu, ali ako ste naručili bocu skupog vina, pogotovo ako vam ju je konobar ili sommelier pažljivo preporučio, red je da i za njih nešto odvojite. Pravilo je zapravo vrlo jednostavno: ako puno trošite na piće, onda potrošite još malo i na uslugu, budite do kraja „big spender”. Svi znamo da konobari malo zarađuju i da se oslanjaju na bakšiš kako bi zaradili dovoljno za život. S druge strane, vlasnici ili menadžeri restorana i kafića morali bi se pobrinuti da im osoblje bude ljubazno, uslužno i profesionalno u svakom slučaju, pa ako treba organizirati i kratki trening u tu svrhu, te ih naučiti da znaju da se bakšiš ne podrazumijeva nego da ga trebaju zaraditi.

Koliko bakšiša ostaviti kome:
Konobarima u restoranu: 15 - 20% od iznosa ceha
Za vanredno dobru uslugu: 20 - 25% od iznosa ceha Konobarima/barmenima u baru: 10 - 15% od iznosa ceha Osoblju koje radi na garderobi ako se garderoba ne plaća: 1 - 2 KM