Savjeti


Autor: Cinderella

Objavljeno 31.5.2010.

Vegetarijanska prehrana

Vegetarijanstvo je vrsta ljudske prehrane koja isključuje konzumiranje mesa, i u nekim slučajevima, proizvoda životinjskog porijekla. Korijene vuče iz drevne Indije i Antičke Grčke, gdje su ga propagirali filozofi i svećenici iz etičkih razloga, tj. nenasilja nad životinjama. Dolaskom krišćanstva vegetarijanstvo praktički prestaje postojati u Evropi, s izuzetkom redovnika koji su iz čistog asketizma
prestajali jesti meso, no riba je uvijek ostajala na meniju. Vegetarijanstvo doživljava procvat u doba renesanse, a početkom 20. vijeka osniva se i Međunarodna unija vegetarijanaca i institucionalizira ovaj vid prehrane.

Tipovi vegetarijanaca
Vegani – najstrožiji oblik koji isključuje sve namirnice životinjskog porijekla, čak i med! Mogu jesti samo voće, povrće, žitarice, mahunarke i sjemenje. Podvrsta su “sirovi vegani” koji jedu isključivo svježe, sirove biljne namirnice.
Lakto-vegetarijanci – pored navedenih biljnih namirnica, smiju piti i mlijeko životinjskog porijekla. Primjeri su Hare- Krishna i Jogisti, svećenici trapisti.
Lakto-ovo vegetarijanci - zabranjeno im je jesti meso zaklanih životinja, ali mogu jesti jaja, mlijeko i mliječne proizvode.
Semivegetarijanci - uz vegetarijansku dijetu dopuštaju sebi pileće meso i ribu, te laktoovovegetarijansku hranu, ali ne jedu crveno meso.

Neki od razloga ZA
Vegetarijanska dijeta tipa laktovegetabilne, a još bolje ovolaktovegetabilne veoma odgovara zdravlju. S druge strane, za vegan dijetu to se ne može kazati. Meso se ne mora jesti svaki dan, dapače, bolje ga je izbjegavati, ali se ne smije osiromašiti unos životinjskih proteina, koje treba, ako se ne jede meso, nadomjestiti mlijekom i mliječnim proizvodima ili ribom. Vegetarijanska dijeta najmanje deblja, ali ako uz laktovegetarijansku ili ovolaktovegetarijansku dijetu, gladni od nedovoljnog unosa nutrijenata, posegnete za slatkim kremama, tortama i masnim sirom, povećat će se tjelesna težina, iako se godinama ne jede meso. I opet treba dobro zapamtiti da su samo životinjske bjelančevine, to jest meso, riba, mlijeko, jaja i sir jedine kompletne bjelančevine, kojima se od biljnih bjelančevina približava samo soja! Zato onima koji iz bilo kojih razloga žele ostati vegetarijanci, predlažemo da uz biljna jela povremeno svoje jelo obogate ribom, mlijekom, jajima ili sirom, te konzumiraju vitamin B12 u obliku tablete.

Među glavnim razlozima da se odlučite za vegetarijanstvo su:
- zaštita životinja: širom svijeta životinje žive u monstruoznim uvjetima da bi na kraju bile ubijene u svrhu naše prehrane
- kolesterol iz crvenog mesa izaziva oboljenja kardiovaskularnog sistema i mozga, jer taloženjem na stijenke krvnih sudova slabi protok krvi i povećava krvni tlak
- probava oslobođena mesa puno je brža, crijeva se manje “prljaju” i bolje apsorbiraju nutrijente
- smanjen rizik od raka debelog crijeva
- životinja prije klanja luči u mišiće hormon stresa – adrenalin.

Kako se osjećate nakon pojedene šnicle?
- vegetarijanci imaju puno manju mogućnost oboljenja od raka dojke

I nekoliko razloga PROTIV
- vegetarijanci često ne unose dovoljnu količinu vitamina
B12, čiji nedostatak je glavni krivac za anemiju! Također, željezo iz povrća puno se teže apsorbira od onog iz namirnica životinjskog porijekla
- većina namirnica neživotinjskog porijekla ne sadrži kompletne proteine koji su neophodni za funkcioniranje ljudskog organizma
- neadekvatan unos kalorija, posebno kod djece vegetarijanaca može dovesti do usporenja rasta. Oprez veganima Vegan-dijeta skriva određene opasnosti za ljudsko zdravlje, zato što je takva dijeta deficitarna vitaminom kobalaminom (B12) i manjkom željeza i cinka, te kompletnim proteinima koje je najlakše unijeti životinjskim namirnicama. Stoga, ako želite biti vegan, educirajte se! Vegan-dijeta, ako je dobro izbalansirana, može sadržavati sve esencijalne aminokiseline, iz kojih naš organizam stvara vlastite proteine, te potrebne vitamine i minerale. Međutim, vrlo je važno da naučite koje namirnice kada kombinirati i koje uključiti u jelovnik. Grah i kruh, kukuruz i grahorice, kikiriki puter na integralnom pecivu, pasta s graškom - neke su od jednostavnih kombinacija koje osiguravaju kompletne proteine. Vaš meni će se obogatiti spirulinom, shiitake gljivama, sojom i kvascem. Vegan-tip dijete nikako se ne može preporučiti trudnicama, dojiljama, predškolskoj i školskoj djeci, omladini, ali ni starijim osobama, a pogotovo ne iscrpljenim, slabim pojedincima, osobito ako boluju od neke degenerativne bolesti.

Deset koraka ka zdravoj vegetarijanskoj prehrani
1. Počnite tako što ćete prvo izbaciti najmanje omiljenu vrstu mesa.
2. Kada ste spremni, izbacite i drugu vrstu.
3. Zatim, smanjite broj mesnih obroka u sedmici.
4. Eksperimentirajte s hranom koju nikada ranije niste probali, egzotično povrće, tropsko voće, razne paste, šumske gljive, alge, soju…
5. Prestanite razmišljati o mesu kao o glavnom jelu, dok je sve ostalo prilog. Neka prilozi postanu glavno jelo!
6. Nađite zamjenu za okuse i teksture mesa na koje ste navikli. Recimo, gljive odlično mogu zamijeniti meso u sosu za špagete, a i riža s taco začinima odlično podsjeća na meso.
7. Pazite da meso zamijenite zdravom, a ne fast food hranom. Izbacivanje mesa iz prehrane treba podići vaš nivo energije, a ne ga umanjiti.
8. Svedite konzumiranje mesa na 2 do 3 obroka sedmično.
9. Čitajte, čitajte, čitajte! Saznajte sve informacije o vegetarijanstvu i razlozima za to. Dat će vam snagu i znanje.
10. Povežite se s drugim vegetarijancima. Okružite se onima koji će vas podržati.

Zanimljivost: Poznati vegetarijanci bili su Leonardo da Vinci, Benjamin Franklin, George Bernard Shaw i Albert Schweizer.